Planowałeś tegoroczny urlop spędzić za granicą? Pandemia pokrzyżowała Twoje plany? Na szczęście w Polsce też jest co zwiedzać. Uważasz, że wszystko już widziałeś w naszym kraju? Przeczytaj moje zestawienie ciekawych, mało znanych atrakcji w Polsce Wschodniej.

Mazury
– atrakcyjne nie tylko dla żeglarzy
Ten region ma bogatą przeszłość historyczną, tradycję kulturową i religijną. Część mieszkańców to potomkowie dawnych Prusaków. Inni to ludność pochodząca z terenów Ukrainy, przesiedlona po powojennej zmianie granic.
Wioski zabudowane są symetrycznie murowanymi domami bez zdobień, pokrytymi czerwonymi dachówkami. Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. W rzeczywistości jest tu grubo ponad 2 tysiące większych i mniejszych zbiorników wodnych. Są też przydrożne aleje drzew oraz rozległe lasy, rzeczki i kanały.
Mazury to nie tylko jeziora pełne żaglówek oraz tłumy turystów w Mikołajkach.
Jest również wiele ciekawych mniej popularnych miejsc.
Historyczne budowle obronne:
Kwatera Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży, bunkry nazistów w Mamerkach oraz pochodząca z czasów zaboru pruskiego twierdza Boyen.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Położony na terenie Puszczy Piskiej. Misją placówki jest ochrona rzadkich gatunków zwierząt przed wymarciem. Zwierzęta są oswojone. Można je głaskać i karmić.
Westernowe miasteczko w Mrągowie
Czynne codziennie, bez biletów wstępu. Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się kowbojem, bądź dziewczyną kowboja, odwiedź to miejsce koniecznie. Poczujesz się, jak mieszkaniec Dzikiego Zachodu, albo aktor westernu. Miasteczko jest najbardziej popularne w czasie corocznego Pikniku Country w Mrągowie.
Garncarska wioska w Kamionce koło Nidzicy
Jest to wioska tematyczna, prowadzona przez Nidzicką Fundację Rozwoju. Zobacz na własne oczy, jak dawniej pracowali rzemieślnicy tacy jak garncarze, krawcy, kowale. Możesz wziąć udział w warsztatach wyrobu naczyń glinianych, rysunków na szkle. Obejrzysz pracownię garncarską oraz kuźnię. Zakupisz oryginalne pamiątki, takie jak wyroby zielarskie, z wosku pszczelego, zdobione ręcznie naczynia ceramiczne.

Spływ kajakiem
po Krutyni
Krutynia to jedna z najbardziej malowniczych mazurskich rzek. Nurt jest spokojny, niezbyt głęboko. Rzeka jest bezpieczna, w sam raz dla początkujących kajakarzy. Po drodze mija się rezerwaty przyrodnicze i urokliwe wioski mazurskie. Spływy rozpoczynają się w miejscowości Sorkwity. Kajakarze z dobrą kondycją mogą wybrać spływy kilkudniowe. Pamiętaj, aby zabezpieczyć się przed komarami.
Leśne spa w miejscowości Ględy
Ziołowe kąpiele, sauna i masaże oraz zabiegi pielęgnacyjne. A wszystko to w otoczeniu leśnej przyrody. Dobre miejsce na wypad z koleżankami, wieczór panieński oraz pomysł na prezent dla swojej kobiety.
Jezioro Łuknajno wraz z rezerwatem ornitologicznym
To zaledwie 5 km od Mikołajek, a słychać tylko odgłosy ptaków. Jest tu jedna z największych ostoi łabędzia niemego w Polsce. O każdej porze roku można zobaczyć mnóstwo ptaków wodnych, a także drapieżnych. Turyści mogą je obserwować z wież widokowych. Zabierz ze sobą lornetkę i wysokie buty. Teren wokół jeziora jest zarośnięty i często podmokły.

Odkryj magiczne Podlasie
Przyjedź tu, jeśli chcesz zobaczyć krajobrazy, nietknięte ręką człowieka oraz meandry rzek: Bugu, Narwi i Biebrzy. Rozległe łąki, a na nich dumnie spacerujące bociany. Malownicze, drewniane cerkwie oraz kapliczki przydrożne. Poczujesz zapach lasu, zbóż i ziół. Spróbujesz dań miejscowej kuchni. Kartacze, babka ziemniaczana i sękacz zaspokoją apetyt największych smakoszy. Turyści, lubiący aktywność fizyczną, znajdą tu ciekawe trasy rowerowe tj. podlaski odcinek Green Velo, a także wiele innych ciekawych ścieżek. Polecam również spływy kajakowe, np. w Serpelicach nad Bugiem.
Kraina Otwartych Okiennic
Należą do niej 3 podlaskie wsie: Trześcianka, Puchły i Soce. Zdobione ściany i okiennice starych, drewnianych domów, ławeczka przed każdą furtką oraz rozmowni, gościnni mieszkańcy – czy można się nie zachwycić?
Tu czas zatrzymał się 50 lat temu. Nikt się nigdzie nie spieszy.
Miejscowi mówią gwarą ze wschodnim akcentem. Zabudowa, choć zadbana, wygląda jak w czasach naszych dziadków. Drewniane ogrodzenia, a na nich wietrząca się pościel i garnki. Widok, jak z filmu U Pana Boga w ogródku.

Zobacz podlaskie senne, spokojne miasteczka
Drohiczyn, Supraśl, Tykocin i Siemiatycze są przeurocze. Zobaczysz zadbane, czyste parki i rynki miejskie, a także zabytkowe kościoły i widokowe miejsca. W Tykocinie znajduje się odrestaurowany zamek z XVI wieku. Jest to ciekawy obiekt do zwiedzania. Na zamku działa restauracja oraz pokoje gościnne.
Trudno w kilku zdaniach opisać urok i atrakcje tych miast. Dlatego zainteresowanych ich zwiedzaniem, odsyłam na stronę internetową Atrakcje Podlasia.
Zalew Siemianówka
To nie lada gratka dla wędkarzy i ornitologów. Jest to jezioro sztuczne, powstałe w wyniku spiętrzenia wody na Narwi za pomocą zapory ziemnej. Można tu uprawiać sporty wodne. Są plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego i pomosty.

Białowieski
Park Narodowy
Jeśli jeszcze tu nie byłeś, to przyjedź koniecznie. Zobacz fragmenty pierwotnej puszczy, w której polowali przed wiekami polscy królowie. Popatrz na żubry i inne zwierzęta w rezerwacie pokazowym na przedmieściach Białowieży. Odwiedź Muzeum BPN.

Ciekawa i piękna
Lubelszczyzna
Wszyscy wiedzą, że największymi atrakcjami dla turystów jest zwiedzanie Lublina, Kazimierza nad Wisłą oraz Zamościa. A co jeszcze oferuje nam ten region?
Lubelszczyzna to zachwycające żółcią i zapachem pola rzepaku na wiosnę. Lessowe wąwozy, które dają wytchnienie w czasie letnich upałów. Urocze Pojezierze Łęczyńsko -Włodawskie oraz spływy kajakowe na rzece Wieprz. Rozległe lasy, które jesienią mienią się wszystkimi barwami. Polecam zobaczyć:
Krasnobród
Uzdrowisko i miasteczko wypoczynkowe, położone nad Zalewem Krasnobrodzkim na Roztoczu. Miasto przygotowało dla turystów niezłą infrastrukturę. Jest baza noclegowa, w tym również pole namiotowe. Są plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także zaplecze sanitarne. W okolicy dużo ścieżek rowerowych leśnych tras spacerowych.
Roztoczański Park Narodowy
Zobacz Ośrodek Edukacyjno – Muzealny oraz Izbę Leśną w Zwierzyńcu. Latem na terenie Browaru Zwierzyniec odbywają się projekcje filmowe oraz wiele innych imprez. Park znany jest z licznych wąwozów lessowych oraz z ostoi konika polskiego. To jedne z ostatnich, dziko żyjących koni w naszym kraju. Same zdobywają pokarm i wychowują swoje młode. Wyjątkowo, w okresie cięższych zim, są dokarmiane sianem.
O pozostałych atrakcjach Roztocza możesz przeczytać tutaj
Poleski Park Narodowy
Nie ma tu zbyt wielu turystów, co najwyżej pasjonaci flory i fauny terenów bagiennych. Park upodobali sobie również ornitolodzy. W parku znajduje się kilka wież do obserwowania ptaków, więc pamiętaj o spakowaniu lornetki. Charakterystyczny dla tego parku jest żuraw, a także żółwie błotne, które mieszkają w rezerwacie. Z większych zwierząt, możesz łatwo zobaczyć łosie, sarny i jelenie.
Jeśli chcesz poczuć bliskość z przyrodą, wybierz to miejsce na kilkudniowy odpoczynek. Zobacz koniecznie muzeum przyrodnicze w Załuczu Starym oraz ośrodek rehabilitacji z wolierą dla rannych zwierząt.
Okuninka nad Jeziorem Białym
Jezioro jest częścią pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego.
Okuninka to popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Lubelszczyzny. Jest tu dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Okolica jest bardzo ładna, ale w sezonie trudno tu o odpoczynek w spokoju i ciszy.
Przyjedź tu, jeśli interesujesz się etnografią. Wokół widać i słychać wpływy kultury wschodniej. Obok siebie mieszkają ludzie różnych wyznań, kultur i narodowości. W każdej większej miejscowości są cerkwie i monastyry. Pobliskie miasto powiatowe Włodawa, nazywane jest miastem trzech kultur, katolickiej, prawosławnej i żydowskiej.

Malownicze Podkarpacie
Podkarpacie to raj dla tych, którzy lubią zwiedzać zabytki historyczne. Liczne stare kościoły i drewniane cerkwie, skanseny i przepiękne zamki, przenoszą turystę do odległych czasów. Dodajmy do tego widok wijącego się wśród wzgórz Sanu oraz zadbane miasteczka i rozległe lasy. A na południu Bieszczady, odwiedzane co roku coraz liczniej. Na terenie województwa jest aż 96 rezerwatów przyrody oraz 2 parki narodowe. Tak wygląda Podkarpacie.
Nie będę tu opisywała atrakcji, o których wszyscy wiedzą. Oprócz Zalewu Solińskiego, pałaców magnackich rodziny Lubomirskich i Bieszczadów jest jeszcze dużo mniej znanych, ciekawych miejsc do obejrzenia.

Skansen
w Sanoku
Zobaczysz min. galicyjski rynek, zagrody Bojków i Łemków. Obejrzysz też wystawy malarstwa sakralnego, stroje dawnych mieszkańców tych terenów oraz przedmioty wyposażenia domów i gospodarstw.
Atrakcje turystyczne Krosna i okolic
Polecam wizytę w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zobaczysz tu wystawy szkła artystycznego i gospodarczego, a także pokazy produkcji i zdobienia szkła. Kupisz ręcznie robione pamiątki ze szkła.
Stąd blisko też do wsi Bóbrka, w której możesz zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego
i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Placówka działa w czynnej dotąd kopalni ropy naftowej.

Rezerwat Prządki – chroni zjawiskowe ostańce skalne, przypominające trochę Góry Stołowe, będące częścią Sudetów. Rezerwat znajduje się przy drodze Krosno-Rzeszów, w gminie Korczyna.
Atrakcje turystyczne Przemyśla i okolic.
Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu. Miasto to słynęło z rzemiosła ludwisarzy i produkcji fajek. Obiekt mieści się w Wieży Zegarowej na przemyskiej starówce. Jest tu również taras widokowy.
Twierdza Przemyśl – jedna z największych w Europie budowli obronnych, pochodząca z XIX wieku.
Jeśli zainteresowały Cię atrakcje Podkarpacia, obejrzyj film znanych podróżników, Alicji i Ireneusza Wołków pt. Niezwykłe Podkarpacie
Przekonałeś się, że wakacje w Polsce nie muszą być nudne? A może masz inny pomysł na spędzanie urlopu? Jeśli znasz inne ciekawe miejsca na wyjazd, to napisz proszę w komentarzu.
0 komentarzy