Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz, czy on wypali? Przerażają Cię koszty zapłaty składek na ubezpieczenie? A może pracujesz na etacie i chcesz dorobić do pensji?
Przeczytaj, jak legalnie prowadzić niewielką firmę bez rejestrowania działalności.
Działalność nierejestrowana
– czy to na pewno zgodne z prawem?
Tak. Umożliwiły to przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców, które weszły
w życie 30 kwietnia 2018 roku. Załóżmy, że jako osoba fizyczna sprzedajesz swoje produkty czy usługi, bądź jakieś towary. Jeśli z takiej sprzedaży osiągasz miesięcznie przychód w kwocie maksymalnie połowy najniższego wynagrodzenia brutto, to nie musisz takiej działalności zgłaszać do CEIDG ani do ZUS-u.
Obecnie, w 2020 roku, połowa najniższej krajowej to 1300 złotych.
Uwaga: jest to przychód, a więc suma kwot ze sprzedaży bez potrącania poniesionych wydatków. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to w ciągu 7 dni musisz swoją działalność zarejestrować.
Działalność nierejestrowana
– kto może taką prowadzić, a komu nie wolno?
Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić, jeśli nie miałeś swojej firmy w ciągu poprzednich 60 miesięcy. Inny warunek to prowadzenie sprzedaży nie wymagającej specjalnego pozwolenia, czy koncesji.
A więc nie możesz na przykład sprzedawać wyrobów alkoholowych
w ramach działalności bez rejestracji.
Zarejestrować się muszą także wspólnicy spółek cywilnych.
Firma bez rejestracji – jak to wygląda w praktyce?
Przykład: Pani Halina sprzedaje na targu ręcznie robioną biżuterię i artykuły wystroju wnętrz. W marcu sprzedała swoje rękodzieło za kwotę 1200 złotych. Pani Halina nadal może handlować bez rejestracji swojego małego biznesu, gdyż nie przekroczyła limitu, określonego w przepisach.
Od początku kwietnia do 17 kwietnia, kobieta sprzedała swoje wyroby za kwotę 1400 złotych. Na zakup kolorowych kamieni, rzemyków i wstążek, niezbędnych do produkcji, wydała 350 złotych. Faktycznie jej zysk wyniósł więc 1050 złotych. Pani Halina musi jednak zarejestrować swoją firmę do dnia 24 kwietnia, ponieważ jej przychód przekroczył kwotę limitu. Datą rozpoczęcia prowadzenia działalności będzie 17 kwietnia, bo tego dnia limit został przekroczony.
Z kolei podatek dochodowy powinien zostać obliczony od kwoty 1050 złotych.
Firma na próbę
– w jakich przypadkach się sprawdzi, a w jakich nie?
Możesz wypróbować tę możliwość, jeśli działasz w branży, która nie przynosi dużo dochodów. Tak samo, jeśli zarabiasz w ten sposób nieregularnie.Działalność nierejestrowana to dobre rozwiązanie na przykład dla korepetytorów, czy twórców rękodzieła. Korzystają z niego często freelancerzy na początku swojej ścieżki zawodowej.
Działalność nierejestrowana nie sprawdzi się raczej w przypadku świadczenia fachowych usług, takich jak stolarstwo, kompleksowe wykończenia wnętrz, usługi budowlane itp.
W takich branżach często nawet pojedyncze usługi przekraczają kwotę ustawowego limitu.
Działalność nierejestrowana
– co z dokumentacją?
Formalności ograniczone są do minimum. Musisz rejestrować przychód, aby wiedzieć, czy nie przekroczyłeś limitu.
Na pewno poniosłeś też jakieś koszty, związane z prowadzeniem działalności. Zbieraj więc imienne dowody wpłat i faktury kosztowe i spisuj poniesione wydatki. Dzięki temu będziesz wiedział, jaką kwotę odliczyć od przychodu, żeby zapłacić niższy podatek.
Ustawodawca nie określił, jak ma wyglądać dokumentacja takiej działalności. Polecam Ci prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
To proste. Spisujesz przychody ze sprzedaży oraz wydatki związane z działalnością. W każdym miesiącu podliczasz te kwoty.
Możesz w ten sposób sprawdzić, czy twoje przychody wzrastają? Czy Twoja działalność się rozwija? Na koniec roku sumujesz poszczególne kolumny i wpisujesz w rubryki zeznania podatkowego PIT 36.
Podatek dochodowy od działalności nierejestrowanej.
Podatki musimy płacić wszyscy, nawet, jeśli mamy niewielkie dochody. Podatek dochodowy od działalności nierejestrowanej, prowadzący oblicza samodzielnie w rozliczeniu rocznym. Oznacza to, że nie mam żadnych miesięcznych ani kwartalnych zaliczek na podatek.
Kwotę przychodów, kosztów i obliczony podatek wykazujemy w formularzu PIT-36, w wierszu 9.
Jak obliczyć podatek dochodowy?
Podatek dochodowy stanowi 17,75% kwoty osiągniętych dochodów. Jeśli działalność nierejestrowana stanowi jedyne źródło przychodów, wówczas od podatku odejmuje się tzw. kwotę zmniejszającą. Jest to kwota 548,30 zł za 2019 rok.
Sytuacja komplikuje się nieco, jeśli działalność nierejestrowana stanowi dodatkowe źródło przychodu w ciągu roku. Jeśli wypełniasz swoje zeznanie podatkowe samodzielnie, to najlepiej skorzystaj z programów, które policzą za Ciebie podatek. Polecam programy: e-PITy i PIT Format.
Co poza tym? Warto co miesiąc odkładać pieniądze na zapłatę podatku.
Tak jak wspomniałam, podatek płaci się jednorazowo. Nie dopuść do tego, aby był dla Ciebie nadmiernym obciążeniem.
Działalność nierejestrowana
– jakie dokumenty wystawiać klientom?
Jeśli Twoimi klientami są firmy, to powinieneś wystawić rachunek lub fakturę.
Prowadzący działalność nierejestrowaną zwykle korzystają ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Na fakturze nie wykazujesz więc kwoty tego podatku. Wpisujesz tylko podstawę zwolnienia z podatku tj. art. 113 ustawy o VAT. Polecam wystawianie takich dokumentów za pomocą programów https://fakturownia.pl/ lub https://www.fakturowo.pl/
Jeśli sprzedajesz osobom fizycznym, to w zasadzie powinieneś rejestrować taką sprzedaż na kasie fiskalnej. Przepisy wprawdzie przewidują zwolnienie z wystawiania paragonów do limitu 20 000 złotych przychodu rocznie, ale coraz więcej branż i zawodów nie może z tego zwolnienia skorzystać. Obowiązek wystawiania paragonów mają min. świadczący usługi przewozów pasażerskich, usługi taksówkarskie, a także fryzjerki i kosmetyczki – bez względu na wysokość obrotów.
Uwaga: jeśli musisz mieć kasę, musisz też mieć swój NIP. Jeśli dotąd posługiwałeś się tylko numerem PESEL, to złóż do urzędu skarbowego wniosek NIP-7 o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.
A co ze składkami na ubezpieczenie w ZUS?
Nie płacisz składek do ZUS-u, ale nie masz też prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie dostaniesz też zasiłku chorobowego ani renty, w razie wypadku. Rozsądek podpowiada, że powinieneś być w jakiś sposób ubezpieczony. Poproś kogoś z rodziny, aby zgłosił Cię u siebie w pracy
do ubezpieczenia zdrowotnego. Będziesz mógł przynajmniej leczyć się bezpłatnie.
Znam wiele przypadków, gdzie posiadacze gruntów rolnych ubezpieczają się w KRUS-ie i dorabiają sobie, prowadząc firmę bez rejestracji.
Jeśli w ten sposób dorabiasz do etatu, wówczas ubezpiecza Cię Twój pracodawca.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Obowiązują Cię przepisy RODO i prawa konsumenckiego. Musisz więc udzielać swoim klientom rękojmi i gwarancji.
Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to powinieneś udostępnić na stronie regulamin sprzedaży oraz politykę prywatności.
Działalność nierejestrowana – wady i zalety.
Wadą jest na pewno niski limit przychodów oraz brak ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Nie zachęca także wymóg rejestrowania sprzedaży za pomocą paragonów z kasy. Niestety coraz trudniej jest uniknąć wystawiania paragonów.
Zaletą jest sposób na wypróbowanie swojego pomysłu na biznes.
Możesz zdobyć pierwszych stałych klientów i sprawdzić się, jako przedsiębiorca. Możesz też dorobić niewielkie pieniądze do pensji z etatu. Nie przejmujesz się przy tym formalnościami ani koniecznością zapłaty wysokiej daniny do ZUS-u.
Czy warto prowadzić działalność nierejestrowaną?
Oczywiście, że tak. Prowadzenie działalności bez rejestracji to może być sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. To może też być Twój pierwszy krok do własnego biznesu.
Znajdziesz pierwsze zlecenia. Twoi klienci polecą Twoje usługi innym.
A za kilka miesięcy, może za rok, dwa – będziesz znanym przedsiębiorcą. Spróbuj.
0 komentarzy