Frombork zachwyci Cię o każdej porze roku. Jeśli planujesz urlop na Mierzei Wiślanej albo rejs żeglarski po Zalewie Wiślanym, to pamiętaj, aby odwiedzić stolicę Warmii. Nie ma tu tłumów zwiedzających. Są za to dzikie plaże i piękne zachody słońca nad wodą, a także zabytkowe budowle, pamiętające czasy Kopernika. Jest krzyk mew i kormoranów gniazdujących przy urokliwym porcie morskim. Pięknie, nastrojowo i spokojnie.

Obejrzyj Wzgórze Katedralne

Imponujące gotyckie budowle z czerwonej cegły widać z daleka zarówno od strony lądu, jak i z Zalewu Wiślanego. Największe wrażenie robi oczywiście zabytkowa katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Od patronki katedry pochodzi pruska nazwa miasta Frauenburg (niem. Gród Naszej Pani). Obok świątyni równie wiekowe: Wieża Radziejowskiego, Wieża Kopernika, a dalej budynki dawnej kanonii, pałac biskupi mieszczący Muzeum Mikołaja Kopernika oraz pozostałości murów obronnych z majestatyczną Bramą Południową.

W katedrze pochowano wielu biskupów i kanoników warmińskich, w tym też Mikołaja Kopernika. Pod przeszkloną posadzką widać trumnę z prochami uczonego oraz jego portret.

Dumą miasta i całej archidiecezji fromborskiej są organy z XVIII wieku. Latem w katedrze organizowane są koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Szczegółowe informacje na stronie internetowej katedry.

Wejdź na wieżę widokową i popatrz na miasto z góry

Masz dobrą kondycję i lubisz oglądać panoramy miast z lotu ptaka? We Fromborku masz aż dwie wieże widokowe. Pierwsza to Wieża Radziejowskiego na Wzgórzu Katedralnym. Jest to dawna dzwonnica. Wewnątrz w dolnej części budynku znajduje się planetarium. Niestety, seanse nie są zbyt ciekawe w porównaniu choćby z podobnym obiektem przy Centrum Kopernika w Warszawie. Bilety na wieżę i do planetarium kupuje się oddzielnie. Ciekawostką jest też wiszące u góry wieży Wahadło Foucaulta – przyrząd świadczący o tym, że nasza planeta obraca się wokół własnej osi.

Czy wiesz, że Frombork jako pierwsze miasto na ziemiach polskich i jedno z pierwszych w Europie, miał swój wodociąg? Instalacja działała już w XV wieku. Łączyła miasto z rzeką Baudą, wykorzystując naturalny spadek terenu. Do obecnych czasów zachował się tylko fragment Kanału Kopernika i Wieża Wodna, w której niegdyś działał mechanizm transportujący wodę do rur w budynku kanonii. Obecnie na Wieży Wodnej znajduje się punkt widokowy, a przy wejściu kawiarnia i sklep z pamiątkami. Z tarasu widokowego ładny widok na Wzgórze Katedralne i resztę miasta. W pogodne dni widać też przeciwny brzeg zalewu i zabudowania Krynicy Morskiej. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

Chcesz gwiazdkę z nieba? Odwiedź Park Astronomiczny w Roninie

Wspomniałam już o Planetarium w Wieży Radziejowskiego. Kolejnym obiektem nawiązującym do działalności Mikołaja Kopernika jest Park Astronomiczny. Znajduje się on we wsi Ronin, na wzniesieniu zwanym Górą Żurawia, w odległości 2 km na południe od Fromborka. W weekendy przy dobrej pogodzie organizowane tam są nocne pokazy nieba przy użyciu lunet i teleskopów. Sam park jest również ciekawą atrakcją turystyczną.

Fascynuje Cię medycyna? Zobacz Muzeum Historii Medycyny

Muzeum znajduje się w dawnym budynku Szpitala Św. Ducha, pochodzącym z XV wieku. W szpitalnej kaplicy św. Anny warto obejrzeć ciekawe freski, przedstawiające sceny Sądu Ostatecznego. W muzeum wystawy poświęcone dawnym sposobom leczenia. Są tu też preparaty z ludzkimi i zwierzęcymi tkankami oraz dawne przyrządy lecznicze. Na zewnątrz herbarium, czyli ogród z ziołami leczniczymi.

Frombork – port morski i miasteczko portowe

Nie ma tu także dużo miejsca, jak w Tolkmicku czy w Krynicy Morskiej. Może dlatego jest tu tak kameralnie i spokojnie. Przy wejściu w długi i wąski kanał portowy znajduje się przystań dla statków żeglugi pasażerskiej. Można stąd popłynąć statkiem do Krynicy Morskiej lub Tolkmicka, a także tramwajem wodnym do Gdańska. Kanał portowy przechodzi w szerszy nieco basen, przy którym jest przystań jachtowa i rybacka.

Jest pięknie, ale … 

Na zachód od portu widać zaniedbane betonowe molo, które łączy się z lądem zarośniętym trzcinami i sitowiem. Podobno w XX wieku przez krótki okres czasu była tu przystań jachtowa. W pobliżu mola pozostałość po poprzedniej epoce – zrujnowany dworzec kolejowy i zarośnięty peron wąskotorówki dawnej Kolei Nadzalewowej, która łączyła Braniewo z Elblągiem. Pociągi jeździły tędy już na początku XX wieku. Wskutek wzrostu transportu samochodowego, pod koniec ubiegłego stulecia Kolej Nadzalewowa stała się nierentowna. Ostatnie regularne kursy zawieszono w 2006 roku. Szkoda. Fajnie byłoby, gdyby chociaż w sezonie wakacyjnym wagoniki mogły wozić turystów.

Mimo to miasto ma naprawdę dużo uroku i na pewno warto je zobaczyć.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *