Barokowy Pałac Potockich z zachwycającymi rzeźbami postaci z mitologii greckiej. Tabliczki pamiątkowe globtroterów na Skwerze Podróżników. Ciekawe legendy, historyczne inscenizacje
i cykliczne imprezy. Kto by pomyślał, że w tym małym miasteczku na północy Lubelszczyzny tyle się dzieje. Zapraszam Was na blogowe zwiedzanie Radzynia Podlaskiego.

Co wiemy o historii Radzynia Podlaskiego?

Miasto powstało w XV wieku na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Podola i Rusi na Mazowsze oraz Szlaku Jagiellońskiego z Krakowa do Wilna. Współcześnie też leży na skrzyżowaniu traktów komunikacyjnych – trasy Via Carpatia i drogi krajowej nr 63 z centrum Polski do wschodniej granicy. Prawa miejskie nadał król Kazimierz Jagiellończyk w 1468 roku, a lokacją zajął się podkomorzy Grot z Ostrowa. Na przełomie dziejów miasto było dzierżawione przez różne rody szlacheckie i magnackie,
w tym przez Kazanowskich. Mniszchów, Szczuków, Potockich, Czartoryskich i Korwin-Szlubowskich. 

Co ciekawe, pierwotna nazwa miasta brzmiała „Kozirynek”, bo ponoć na tamtejszym rynku handlowano kozami. Dopiero od ok. 1580 roku zaczęto używać nazwy Radzyń, a w XIX wieku dodano drugi człon „Podlaski”.

Pałac Potockich był niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego i politycznego regionu. Organizowano tam liczne bale, koncerty oraz spotkania towarzyskie. Sporą rolę odegrał również w historii kraju. W pałacu tym przygotowywano projekt Konstytucji 3 Maja, a w sierpniu 1920 roku był siedzibą dowództwa Wojska Polskiego i gościł tu sam generał Rydz-Śmigły.

Miasto pamięta też różne mroczne wydarzenia. W 1944 roku pałac spłonął, podpalony przez hitlerowców. Z kolei w kamieniach 5 i 5A przy ul. Warszawskiej w czasie II wojny światowej stacjonowało Gestapo,
a po wojnie urząd bezpieczeństwa publicznego, pokoje brutalnych przesłuchań i cele więzienne.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Pałac Potockich to jeden z najważniejszych zabytków Radzynia Podlaskiego i prawdziwa perła architektury. O jego świetności świadczy fakt, że porównywany jest z takimi rezydencjami, jak podparyski Wersal, drezdeński Zwinger, czy Pałac Króla Jana III w Wilanowie. 

Budowę Pałacu Potockich, a właściwie przebudowę dawnej rezydencji Mniszchów,  rozpoczęto w 1685 roku z inicjatywy Stanisława Antoniego Szczuki. Po kolejnych rozbudowach powstała barokowa rezydencja o charakterze reprezentacyjno-obronnym. Prace zakończono na początku XVIII wieku, gdy w pałacu mieszkała rodzina Potockich, a autorem ostatniego projektu był architekt Jakub Fontana. 

Obecnie Pałac Potockich należy do władz miejskich i jest siedzibą instytucji kulturalnych. Budowla jest otoczona ładnym parkiem, który zachęca do spacerów i odpoczynku. Są tu alejki, ławki, niewielki, dziki staw, a nad rzeką Białką bulwary spacerowe i ścieżka rowerowa.

Radzyń Podlaski – co zobaczyć i gdzie odpocząć? 

Prócz Pałacu Potockich i parku, koniecznie zobacz:

  • późnorenesansowy kościół z XVII wieku pw. Świętej Trójcy – ważny element Szlaku Renesansu Lubelskiego,
  • Skwer Podróżników oraz tabliczki pamiątkowe z nazwiskami  globtroterów i łapą niedźwiedzia, nawiązującą do herbu miasta,
  • Plac Wolności z rabatami kwiatowymi i fontannami,
  • Rokokową Oranżerię obok Pałacu Potockich, a wewnątrz Galerię Sztuki „Oranżeria”,
  • Aquapark „Miś”.

Ciekawe są też ekspozycje etnograficzne w okolicznych placówkach kultury, tj.: Muzeum Regionalne
w Woli Osowińskiej oraz Izba Regionalna w Białej.

Radzyń Podlaski – imprezy cykliczne i wydarzenia kulturalne

Corocznie jesienią organizowane są Dni Karola Lipińskiego, na cześć tego wirtuoza skrzypiec i kompozytora, urodzonego w Radzyniu. Imprezę uświetniają liczne koncerty muzyki klasycznej.

Inne wydarzenie muzyczne, to organizowane corocznie w sierpniu Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską. Ich celem jest wspieranie młodych talentów, a także promocja miasta i kultury.

Kolejne ciekawe cykliczne wydarzenie, to wspomniane wyżej spotkania z podróżnikami. Posłuchać wtedy można znanych videoblogerów, youtuberów, autorów przewodników i innych publikacji o tematyce podróżniczej. W maju 2024 roku bohaterką eventu była Beata Pawlikowska, a 5 sierpnia br. zaplanowano spotkanie z Justyną Mleczak, absolwentką bałkanistyki, pilotką wycieczek, autorką bloga „Do Macedonii”. Spotkanie odbędzie się o godz. 18 w Izbie Regionalnej w Białej.

Warto przyjechać też na Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek”. W tym roku jarmark zorganizowano 15 czerwca. Były stoiska z galerią sztuki, wyrobami dekoracyjnymi, lokalnymi wędlinami, miodami, wypiekami, radzyńskimi serami i alkoholem. A to wszystko przy dźwiękach muzyki ludowej
i folkowej i pop, bo jarmark to też okazja do posłuchania koncertów muzycznych.

Gdzie przenocować i smacznie zjeść w Radzyniu?

Obiekty noclegowe z dobrymi opiniami, to: Restoria Hotel, Hotel Manhatan, Hotelik Gościnny oraz Zajazd Wiedeński. Smaczny obiad zjesz w restauracjach: Biały Zakątek, Eldorado, Pałacowa i Halo Obiadek. Mieszkańcy chwalą również Bistro Wrząca Woda.

Radzyń – ciekawostki, legendy i codzienne życie

W Radzyniu Podlaskim urodziło się i wychowało sporo znanych postaci, w tym: Karol Lipiński, Ignacy Potocki, Zenon Przesmycki ps. „Miriam”, ks. Stanisław Kamiński, Włodzimierz Nahorny, ks. Andrzej Dzięga.

Każdy chyba pałac i zamek ma swoją legendę. Radzyńska legenda związana jest z nieszczęśliwym romansem Urszuli Cecylii Potockiej i Stanisława Paszkowskiego. Namacalnym „dowodem” prawdziwości przekazu ludowego jest kamień ze śladem końskiego kopyta, leżący w parku nieopodal pałacu. W tym miejscu podobno kochankowie zobaczyli się ostatni raz. Tamtego dnia Cecylia przymuszona przez rodziców poślubiła Hieronima Sanguszko i pożegnała się ostatecznie z ubogim szlachcicem.  

Czy wiesz, że w Radzyniu Podlaskim działają aktywnie grupy rekonstrukcyjne? Organizują one inscenizacje historyczne, przedstawiające życie w średniowieczu, w okresie wojen napoleońskich, a także potyczki i bitwy okresu powstań narodowych i wojen. Inscenizacje te uświetniają obchody rocznic ważnych wydarzeń historycznych na terenie województwa i kraju.

Radzyń Podlaski jest znany z produkcji serów radzyńskich i wypieków cukierniczych. W mieście działa Radzyńska Spółdzielnia Mleczarska „Spomlek” i zakład, produkujący ciastka drGerard. Inne duże radzyńskie zakłady i miejsca pracy dla mieszkańców powiatu, to Górnicza Fabryka Narzędzi i Fabryka Narzędzi Chirurgicznych Braun. Prócz tego są liczne małe zakłady usługowe i kilka marketów.

Czy warto zobaczyć Radzyń Podlaski? Myślę że tak, choć nie jest to oczywiście cel kilkudniowej wycieczki. Jeśli jednak ktoś z Was planuje zwiedzanie Lubelszczyzny albo jedzie trasą Via Carpatia i chce odpocząć w podróży, to przystanek w Radzyniu będzie dobrą decyzją. Chcesz dowiedzieć się więcej o miasteczkach Lubelszczyzny? Przeczytaj moje wpisy o Lubartowie i o Kocku.

Źródła:

https://kochamradzyn.pl/images/pdf/przewodnik.pdf
https://kochamradzyn.pl

Galeria zdjęć

A teraz kilka zdań o mojej ofercie🙂👇

Piszę teksty na zlecenie, a od niedawna także zakładam strony internetowe na WordPress i wspieram małe biznesy w promocji ich produktów i usług. Zajmuję się marketingiem internetowym, m.in. zakładam i pozycjonuję wizytówki firmowe w Google, prowadzę profile firmowe na Facebooku, tworzę grafikę w Canvie i prezentacje biznesowe w PowerPoint. Potrzebny jest Ci artykuł? Szukasz kogoś do prowadzenia bloga? Sprawdź moją ofertę copywritingu. Zakładasz firmę i potrzebna Ci jest ładna, responsywna strona internetowa? Zapoznaj się z moją ofertą na stronyimarketing.pl.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *