Klimatyczne, nieco senne uliczki z zadbanymi budynkami. Historyczny Pałac Sanguszków i przepiękny park, który w niczym nie ustępuje wielkomiejskim oazom zieleni. Przeurocze zakola Wieprza. Jeśli zwiedzasz Lubelszczyznę, koniecznie zobacz Lubartów. Pałac, park oraz spływy kajakowe, to największe atrakcje w tym uroczym miasteczku.
Lubartów leży 26 km na północ od Lublina, obok DK nr 19. To świetne miejsce na odpoczynek podczas podróży z po Via Carpatia, ale też dobry pomysł na jednodniową wycieczkę. Możesz też zaplanować sobie cały weekend w tej okolicy i połączyć wizytę w Lubartowie ze zwiedzaniem Muzeum Zamoyskich
w Kozłówce.
Najważniejsze fakty z historii Lubartowa
- Oficjalna data założenia miasta to 29 maja 1543 roku. Wtedy właśnie król Zygmunt I Stary nadał prawa miejskie miastu, którego ówczesna nazwa brzmiała Lewartów. Lokacją miasta na prawie magdeburskim, zajął się wojewoda lubelski Piotr Firlej. Nazwa miasta pochodzi od herbu Firlejów „Lewart”. Ten magnacki ród wywarł duży wpływ na rozwój miasta.
- W II połowie XVI wieku Lewartów stał się ośrodkiem kalwinizmu, a potem arianizmu. Powstało gimnazjum kalwińskie, przemianowane z czasem w ariańskie. Syn Piotra Firleja – Mikołaj, budował kamienice i założył cechy rzemieślnicze.
- Na przełomie XVI i XVII wieku w mieście powstała gmina żydowska. Żydzi byli częścią społeczności lokalnej aż do II wojny światowej.
- Kolejne stulecie to czas Potopu Szwedzkiego, zniszczeń wojennych i upadku gospodarczego. Lewartów należał wtedy do dóbr rodów Zasławskich, Wiśniowieckich i Lubomirskich.
- W XVIII wieku miasteczko podniosło się z upadku, a to za sprawą rodu Sanguszków. Paweł Sanguszko przejął Lewartów od Lubomirskich i zmienił nazwę miasta na Lubartów, nawiązującej do jego rodowego herbu. Zwrócił się do króla Augusta III z prośbą o potwierdzenie praw miejskich. Sprowadził architekta Pawła Fontanę. Wg jego projektów przebudowano dwór Lubomirskich w pałac barokowy. Zbudowano bazylikę Św. Anny i kilka kamienic.
- W czasie zaborów i zrywów wolnościowych miasto znów podupadło. Na początku XX wieku działało tu kilka małych zakładów, w tym młyny, olejarnie i browar. W 1922 roku powstała huta szkła, w okresie PRL-u działały zakłady produkcji magnetofonów.
Lubartów – Pałac Sanguszków
Główną atrakcją Lubartowa jest Pałac Sanguszków, widoczny z daleka od strony ulicy Lubelskiej. Pierwotny zarys nadał tej budowli Tylman z Gameren, architekt Lubomirskich. Z kolei Sanguszkowie dobudowali piętro, oficyny i taras. Autorem projektu rozbudowy był Paweł Fontana. Pałac zachwyca prostą, elegancką bryłą i rokokowymi zdobieniami wnętrz. Warto przyjrzeć się tej pięknej budowli, wejść do środka i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w tym miejscu kilka stuleci temu.
Park pałacowy w Lubartowie
Otaczający pałac Park Miejski imienia Książąt Sanguszków jest jednym z najpiękniejszych miejsc w tym miasteczku. Zaprojektowany w stylu francuskim ogród pałacowy to zachwycające alejki, stawy i fontanny oraz setki drzew i zadbanych krzewów. Parkowe aleje wiodą aż nad rzekę Wieprz, która wygląda tu wyjątkowo dziko i malowniczo. Nad brzegiem są wiaty i miejsca, gdzie można odpocząć czy rozpalić ognisko. Okoliczne łąki i ścieżki to doskonałe miejsce na długi spacer, odpoczynek na ławce w cieniu drzew, a także na piknik z rodziną czy przyjaciółmi. Przyznam, że byłam pozytywnie zaskoczona, park jest bardzo ładnie utrzymany i z pewnością kiedyś tam wrócę.
Lubartów – co zobaczyć w mieście i okolicy?
Jak miło spędzić czas?
Inne zabytkowe budowle i ciekawe atrakcje, to:
- barokowy kościół św. Anny,
- Muzeum Ziemi Lubartowskiej,
- meandry rzeki Wieprz,
kilka firm w okolicy wypożycza kajaki i organizuje spływy po Wieprzu, - Pałac Zamoyskich w Kozłówce, jedno z najpiękniejszych muzeów magnackich w kraju,
- Kozłowiecki Park Krajobrazowy – trasy rowerowe, ścieżka dydaktyczna, stanowisko wędkarskie na stawie Wzory, rezerwat „Kozie Góry”, mini zoo w Dąbrówce, ponadto w parku zobaczyć można m.in. dziko żyjące daniele,
- Zespół pałacowo-parkowy w Samoklęskach,
- Dwór w Krasieninie z I połowy XIX wieku.
Lubartów – gdzie zjeść i przenocować?
W miasteczku jest kilka bardzo dobrych restauracji. Prócz tradycyjnej kuchni staropolskiej i posiłków typu fast food, można tu spróbować dań kuchni japońskiej i wietnamskiej. Dobre opinie mają: restauracja Stara Łaźnia, restauracja W Bramie, restauracja Torri Sushi i restauracja Phuc Phuc. Noclegi znajdziesz w Starej Łaźni, a także w pobliskim hotelu Wincentów i w Mieczysławce.
Lubartów to jedno z wielu urokliwych miasteczek w tym regionie. Wszak Lubelszczyzna, to nie tylko Lublin, Zamość, Roztocze czy Kazimierz Dolny nad Wisłą. Takich perełek jest tu znacznie więcej i postaram się opisać je w kolejnych wpisach. Tym samym zapraszam Cię do częstszych wizyt na moim blogu. Znajdziesz tu wiele ciekawych tekstów o atrakcjach turystycznych w Polsce. Zapraszam Cię do lektury wpisu o historii i atrakcjach w Kocku.
A teraz kilka zdań o mojej ofercie🙂👇
Piszę teksty na zlecenie, a od niedawna także zakładam strony internetowe na WordPress i wspieram małe biznesy w promocji ich produktów i usług. Zajmuję się marketingiem internetowym, m.in. zakładam i pozycjonuję wizytówki firmowe w Google, prowadzę profile firmowe na Facebooku, tworzę grafikę w Canvie i prezentacje biznesowe w PowerPoint. Potrzebny jest Ci artykuł? Szukasz kogoś do prowadzenia bloga? Sprawdź moją ofertę copywritingu. Zakładasz firmę i potrzebna Ci jest ładna, responsywna strona internetowa? Zapoznaj się z moją ofertą na stronyimarketing.pl.
0 komentarzy