Zwierzęta leśne – lubisz , ale wiesz, jak trudno je zobaczyć w ich naturalnym środowisku? A może chcesz pokazać swoim dzieciom, jak odróżnić daniela od jelenia? Na szczęście są w Polsce miejsca, gdzie możesz popatrzeć z bliska na dzikie zwierzęta. Są to wszelakie parki, zagrody i zwierzyńce, położone w różnych regionach Polski.

1.  Leśne Mini zoo w Lisznej koło Cisnej     

Jeśli planujesz spędzić urlop w Bieszczadach lub nad Zalewem Solińskim, koniecznie odwiedź mini zoo w Lisznej. Trafisz tu, jadąc drogą wojewódzką numer 893, zwaną wielką pętlą bieszczadzką. We wsi Cisna musisz skręcić w drogę numer 897 w kierunku Komańczy, następnie w lewo w boczną drogę w kierunku granicy ze Słowacją. Mini zoo jest niezapomnianym miejscem dla wszystkich miłośników leśnej fauny. W Lisznej zobaczysz jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy i dziki. Zwierzęta w większości są oswojone. Można je głaskać i karmić karmą zakupioną przy kasie z biletami.

Szczegółowe informacje odnośnie zwiedzania i mapkę dojazdu znajdziesz tu.                                             

2.  Zwierzyniec Bałtowski

 Marzysz o tym, aby wziąć udział w safari? Nie musisz wykupować drogiej wycieczki do Kenii. Wystarczy, że odwiedzisz zwierzyniec, będący częścią Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Bałtów, to niewielka wieś, położona w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego nad rzeką Kamienna. Cała rodzina będzie się tu świetnie bawiła. Młodsze dzieci poszaleją na karuzelach. Starsze zapewne zainteresują się Juraparkiem.

 Na mnie największe wrażenie zrobił właśnie Zwierzyniec Bałtowski. Wprawdzie nie zobaczysz w nim lwów, ani tygrysów, ale przecież nasze polskie jelenie i żubry także są piękne.  Nie brakuje również zwierząt egzotycznych, jak wielbłądy, lamy, antylopy i strusie. Wybiegi dla zwierząt zajmują rozległy obszar 60 hektarów. Zawiezie Cię tam amerykański autobus szkolny, a o zwyczajach i pochodzeniu zwierząt opowie przewodnik. Zobacz koniecznie także Zwierzyniec Dolny, a w nim ptactwo egzotyczne oraz nasze rodzime sowy. Dzieci ucieszą się z możliwości pogłaskania osiołków i kózek. 

Na zwiedzanie całego Juraparku polecam zarezerwować sobie dwa dni. Wycieczkę można połączyć z wędrówkami po Górach Świętokrzyskich lub ze spływem kajakowym po rzece Kamienna. Szczegółowe informacje na temat Zwierzyńca Bałtowskiego znajdziesz na witrynie kompleksu.

3.  Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

 Park będzie doskonałą atrakcją dla turystów zwiedzających Beskidy Śląskie. Wybiegi dla zwierząt znajdują się na stromym zboczu Równicy. Musisz mieć trochę kondycji, żeby tu spacerować, ale naprawdę warto. Oprócz zwierząt leśnych, zobaczysz także pokazy lotów ptaków drapieżnych, takich jak sowy i sokoły. Dzieci zachwycą się ruchomą
ekspozycją postaci bajkowych. Uwaga, w długie weekendy przyjeżdżają tu tłumy turystów, a na parkingu brakuje miejsc postojowych. Szczegółowe informacje na temat zwiedzania znajdziesz tu.

4.  Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

        Park położony jest na terenie Puszczy Piskiej i Pojezierza Mazurskiego. Trafisz tu, jadąc trasą z Rucianego w kierunku Mikołajek. Misją parku w Kadzidłowie jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem i przywrócenie ich do życia w naturalnym środowisku. Zobaczysz rysie, daniele, wilki, cietrzewie i głuszce. Przewodnik opowiada ciekawostki o zwierzętach. Zwiedzanie jest jednak trochę niewygodne, ponieważ trzeba wchodzić po drabinkach, żeby zajrzeć do      wybiegów.

        Zdjęcia i opis parku znajdziesz tu.

5.  Rezerwat pokazowy zwierząt w Białowieskim Parku Narodowym

        Położony jest w pobliżu trasy z Hajnówki do Białowieży. Łatwo tu trafić, bo drogowskaz z żubrem pokazuje dojazd do parkingu i wybiegów dla zwierząt. Mieszkają tu żubry, a także wilki, rysie, jelenie, sarny i łosie. Od wizyty w rezerwacie zwykle zaczyna się zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników przyrody, którzy mogą obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku z kilku wież widokowych.

Zwierzęta z Białowieskiego Parku Narodowego nie boją się ludzi i podchodzą blisko zabudowań. Zdarzało się kilkakrotnie, że jelenie i łosie spacerowały ulicami Białowieży. Jesienią przyjedź posłuchać rykowiska jeleni. Polecam zabrać lornetkę i dobry aparat fotograficzny. Informacje o zwiedzaniu rezerwatu znajdziesz na stronie internetowej BPN-u.

6.  Leśne zoo w Cyganówce koło Garwolina

         Mało znana, ale interesująca zagroda edukacyjna, położona na wschodnim Mazowszu. Znakomity pomysł na niedzielną wycieczkę dla mieszkańców Warszawy i północnej Lubelszczyzny. Przyjeżdżają tu często wycieczki szkolne. Zoo prowadzi leśnik i miłośnik dzikich zwierząt. Ogród pełni rolę ośrodka rehabilitacyjnego dla rannych zwierząt. Przy wybiegach znajdują się puszki na pieniądze na utrzymanie zagrody. Informacje o leśnym zoo i zdjęcia zwierząt znajdziesz tu.

        Kochasz przyrodę i lubisz obserwować zwierzęta ? Wybierz z listy dowolny zwierzyniec i zorganizuj wycieczkę. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na Mazowszu, na Mazurach, czy w centrum kraju, na pewno znajdziesz coś w okolicy. Wycieczki do takich parków to świetny pomysł na rodzinne weekendy, a także na urozmaicenie urlopowych wyjazdów. Zabierz rodzinę, przyjaciół. Na pewno spędzicie wspólnie miło czas. Odpoczniecie, wyciszycie się. Jeśli masz pociechy, weź je ze sobą koniecznie. Wizyta w leśnym zoo będzie dla dzieci lekcją biologii, wrażliwości i szacunku do zwierząt.


1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *