Podróże – czy Ty też o nich marzysz? Chciałbyś wyjechać zagranicę, ale masz sto tysięcy powodów, żeby zrezygnować z tych marzeń? Nie wiesz, jak zorganizować taki wyjazd? Znów masz inne wydatki, a w czasie urlopu chcesz wreszcie zrobić remont? Uwierz, że jest wielu ludzi, którzy każdy długi weekend i każdy urlop spędzają na walizkach. Podróżują, zwiedzają świat, nagrywają filmy i robią zdjęcia. A potem publikują je, dzieląc się wrażeniami ze swoimi fanami. I dobrze, bo dzięki tym filmom możemy “zwiedzać świat” razem z nimi. Zapraszam do lektury i zachęcam do obejrzenia filmów. 

dzika plaża
Foto: Pexels.com

Odkrywaj świat razem z państwem Wołek


Państwo Alicja Litwin-Wołek i Ireneusz Wołek z Leżajska prowadzą kanał na youtube.pl pod nazwą Niezwykły Świat. Zamieścili na nim kilkaset filmów, które nakręcili podczas swoich podróży. Byli już niemal na każdym kontynencie, bo póki co, nie widziałam jeszcze filmu o Australii, a śledzę je uważnie. Swoje wyjazdy organizowali samodzielnie bez udziału biur podróży, właśnie po to, aby poznać prawdziwy obraz egzotycznych krajów i kulturę mieszkańców, a nie tylko kurorty, pokazane na kolorowych folderach dla turystów.

Czym jeździli? Co widzieli?

Podróżowali swoim samochodem (wcale nie najnowszym i luksusowym), latali samolotem (przeważnie tanimi liniami) lub jeździli na motocyklach i skuterach. Co ciekawe, na kanale jest wiele mega interesujących filmów o naszych polskich regionach i atrakcjach. Mnie najbardziej podobały się filmy Niezwykłe Podkarpacie, oraz Zabytki techniki, a także seria Fiatem 126p wzdłuż granic Polski, a narracja pana Irka z elementami humoru to prawdziwe mistrzostwo. Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie filmy o krajach azjatyckich, choć pozostałe nagrania też są bardzo ciekawe i nie ustępują niczym telewizyjnym przyrodniczym ekranizacjom. Imponująca wiedza autorów, przepiękne krajobrazy, fascynujące zabytki, a w tle spokojny głos pani Alicji, która opowiada lepiej od niejednego przewodnika turystycznego. To wszystko sprawia, że widz ogląda z przyjemnością i niecierpliwie czeka na kolejne filmy. Warta polecenia jest także witryna internetowa http://www.niezwyklyswiat.com/. Tysiące urzekających fotografii, opisów oraz mnóstwo praktycznych informacji na temat odwiedzanych krajów, co z pewnością może się przydać osobom, które dopiero planują podróż.

W tygodniu obowiązki, w weekend walizki

Autorzy filmów na co dzień są bardzo zapracowanymi osobami, ponieważ zajmują odpowiedzialne stanowiska. Pani Ala pracuje w PGE, a pan Irek jest dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Jak oni to robią, że znajdują czas i energię na te wszystkie wyjazdy? Zapewne po prostu kochają podróżować i wykorzystują na to  każdy długi weekend i niemal wszystkie urlopy. Ze swojej pasji nie zrezygnowali nawet w czasie pandemii. W ubiegłym roku zwiedzili Kraków i Jurę Krakowsko-Częstochowską, pływali hausbotem po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sierpniu polecieli na Kretę, korzystając wyjątkowo z usług biura podróży. Samodzielna podróż w tym przypadku mogłaby się zakończyć utknięciem w obcym kraju w razie zamknięcia granic z wiadomego powodu. A więc da się pomimo różnych trudności, bo to niezwykły świat i niezwykli ludzie.

Foto: Unsplash.com


Kiki Świat, czyli podróże kamperem przez Europę


Państwo Katarzyna i Kamil Goldmannowie z Wielkopolski kilka lat temu kupili starą przyczepę kempingową. Zaczepili ją do trochę młodszego Opla Vectry i razem z trójką małych dzieci pojechali w podróż po Europie. Marzyli o tym od dawna i spełnili to marzenie. Tamta pierwsza wspólna podróż spodobała im się do tego stopnia, że zaczęli wyjeżdżać kilka razy w roku. Zorganizowali swoje życie tak, aby móc jak najczęściej podróżować. Nie chcieli, jak większość ludzi, pracować od rana do wieczora na etacie lub w swojej firmie. Brakowałoby im wtedy czasu na wyjazdy i zwiedzanie Europy. Nie oszukujmy się, przeciętny Kowalski wolny czas spędza na działce, ewentualnie raz w roku wyjeżdża na krótkie wczasy. Ta rodzina wybrała inny styl życia.

Wyjazd w podróż zamiast do pracy? To tak można?

Zastanawiasz się, z czego oni żyją, skoro większość czasu spędzają na polach kempingowych? Prowadzą firmę, zajmującą się sprzedażą poradników budowlanych, a swoich klientów obsługują zdalnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na witrynie http://www.budowadomujednorodzinnego.pl/. Poradniki to przede wszystkim filmy instruktażowe nakręcone podczas kolejnych etapów budowy domu. Pan Kamil po prostu wykorzystał wieloletnie doświadczenie swojego taty, który prowadzi firmę budowlaną. Nagrał go podczas pracy, zmontował filmy, dodał głos i stworzył z tego poradniki. Filmy mogą zainteresować wszystkich, którzy budują swój dom systemem gospodarczym. Prócz tego państwo Goldmannowie zainwestowali w zakup mieszkań na wynajem.

Dochód przynoszą im też filmy, które publikują na swoim kanale na youtube.pl. Kanał nosi nazwę Kiki Świat i znajdziesz na nim filmy nagrane podczas podróży. Są też nagrania z życia codziennego, zwłaszcza dotyczące zagadnień technicznych, związanych z przyczepą. Jeśli interesuje Cię podróżowanie kamperem, to zajrzyj na kanał Kiki Świat, a dowiesz się, jak zorganizować taki wyjazd, jak dbać o przyczepę i mnóstwo innych praktycznych informacji. Mnie najbardziej urzekły filmy z podróży po Skandynawii i Grecji nagrane w ubiegłym roku podczas pandemii oraz ze wspinaczki w Alpach.

Interes się kręci, bo obecnie rodzinka jeździ już prawie nowym zestawem van plus przyczepa. Swoim dzieciom zorganizowali nauczanie domowe, aby nie musiały codziennie chodzić do szkoły, bo to uniemożliwiłoby im podróżowanie. Jaki możesz wyciągnąć wniosek z tej historii? Jeśli Twoje dziecko powie Ci, że nie będzie pracować, bo woli zostać youtuberem, to zastanów się, zanim je skarcisz.

Bardzo lubię oglądać filmy z serii Niezwykły Świat. Moja córka uwielbia rodzinkę Goldmannów i śledzi ich wyjazdy. To takie nasze „podróżowanie na niby”. Podziwiamy krajobrazy, zabytki ale szacunkiem darzymy też ludzi,  mają odwagę podążać za marzeniami i potrafią wyjść poza schemat. 


1 komentarz

Podróże · 19 lutego 2023 o 18:51

Wspaniałe podróże.Ciekawe zabytki w wielu krajach.Ostatnio oglądany Wietnam.Ciekawa historia tego kraju.Pani Alicja wspaniale prowadzi nas poprzez zwiedzane kraje.Aż nie chce się wierzyć,że amatorka lepiej prowadzi opis zwiedzanych krajów niż niejeden profesjonalista.
Dziękuję.Janko.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *