Chcielibyście wyjechać z dziećmi na wakacje, ale brakuje czasu i pieniędzy na dłuższe wczasy? Zorganizujcie weekendową wycieczkę dla całej rodziny. Poznacie bliżej region, odpoczniecie i spędzicie razem trochę czasu. Oto kilka propozycji wycieczek.

Aquapark Atrium w Nałęczowie

Atrakcje Lubelszczyzny – Nałęczów i okolice

Nałęczów jest malowniczym miasteczkiem uzdrowiskowym. Leczniczy klimat i ładne położenie to zachęta, aby przyjechać tu na kilka dni. Nałęczowski Park Zdrojowy to świetne miejsce na spacery i pikniki. W kompleksie sanatoryjnym są także klimatyczne hotele ze strefą odnowy biologicznej Spa. Można też tu zrealizować bon turystyczny. Pobyt w hotelu Stare Łazienki lub Termy Pałacowe obejmuje także wstęp do Aquaparku Atrium. Jest to aquapark z systemem urządzeń do masaży wodnych oraz leczniczym Basenem Białej Glinki do pielęgnacji skóry. Na wielbicieli muzyki i tańca czeka Klub Atrium, gdzie w sobotnie wieczory można pobawić się przy muzyce na żywo. Tuż obok Bar Atrium z ofertą drinków, lokalnych win i nalewek. Dzieci pobawią się na placu zabaw,  a rodzice odpoczną na tarasie. Warto pojechać też do oddalonego o 6 km Wojciechowa. Jest tam niewielki, lecz ciekawy ogród zoologiczny. Wprawdzie słonia ani żyrafy tam nie zobaczycie, ale są alpaki, wielbłądy, małpy, słynny biały lew i sporo egzotycznych ptaków. Polecam też wizytę w wojciechowskim Muzeum Kowalstwa. Obejrzycie tam dawną kuźnię z całym wyposażeniem, a także kolekcję kutych przedmiotów ozdobnych i użytkowych. 

Kolejną atrakcją w okolicy jest przejażdżka Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową. Aktualnie kursy zawieszono z powodu pandemii, ale w wakacje wagoniki prawdopodobnie znów będą jeździły. Przystanki kolejki są min. w Nałęczowie, Opolu Lubelskim i Karczmiskach.

Aktywny relaks na wodzie

Atrakcje Lubelszczyzny – spływy kajakowe 

Macie ochotę na prawdziwą przygodę? Zaplanujcie rodzinny spływ kajakowy. Na Lubelszczyźnie jest kilka malowniczych i dzikich rzek, po których można pływać kajakiem. Czy to ciekawa i bezpieczna rozrywka? Tak, jeśli lubicie spędzać czas aktywnie na łonie przyrody. Pamiętajcie o tym, aby się odpowiednio przygotować. Podstawą jest krem przeciwsłoneczny, środek przeciw owadom i ubranie odpowiednie do pogody. Początkującym można polecić małe i płytkie rzeczki, tj. Bystrzyca, Chodelka, Krzna czy Włodawka. Doświadczonym kajakarzom spodoba się pływanie po Bugu, Wieprzu i Wiśle.

Oto ciekawe oferty spływów kajakowych:

  • Bystrzyca – trasa przez Lublin, Osmolice, Zalew Zemborzycki
  • Wieprz – trasa przez Polesie Lubelskie lub Roztocze
  • Wisła – trasa 2-dniowa z Annopola do Kazimierza Dolnego,
  • Krzna, od Międzyrzeca Podlaskiego do ujścia rzeki w Neplach,
  • Bug – krótkie trasy w okolicach Włodawy lub całodniowa ze Sławatycz do Kodnia
Zalew w Krasnobrodzie

Krasnobród – zalew, dinozaury i magia Roztocza

Lubicie relaks w wodzie z widokiem na zalesione wzgórza? Zalew na Wieprzu w Krasnobrodzie zachwyci Was swoimi atrakcjami. Czysta woda, ładne plaże, strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego – to gwarancja udanego wypoczynku dla całej rodziny. Jest tu plac zabaw ze zjeżdżalnią wodną, park linowy i ścieżka edukacyjna dinozaurów. W Krasnobrodzie jest również Sanktuarium Maryjne z cudami słynącym obrazem Matki Boskiej Śnieżnej oraz Kalwaria Krasnobrodzka. O wyjątkowym klimacie miasteczka i okolic świadczy fakt, że działa tu sanatorium, leczące schorzenia ortopedyczne, reumatologiczne i inne. Można tu również wykupić pobyt prywatny. W okolicy jest wiele restauracji i barów, a także rozwinięta baza noclegowa. W wielu ośrodkach można wykorzystać bon turystyczny. Warto też zwiedzić inne miejscowości turystyczne Roztocza: Józefów, Zwierzyniec i Szczebrzeszyn.

Stare Miasto w Lublinie

A może do stolicy regionu?

Lublin jest bardzo ciekawym miastem. Polecam wizytę w lubelskim Aquaparku MOSiR. Starsze dzieci i młodzież zainteresują się spacerami po Starym Mieście i zwiedzaniem zabytków. Warto pójść też do Ogrodu Botanicznego i Skansenu Ziemi Lubelskiej. (Więcej informacji na temat atrakcji w Lublinie znajdziecie w jednym z poprzednich wpisów). Odpoczniecie i zrelaksujecie się także nad Zalewem Zemborzyckim z centrum wodno-rozrywkowym Słoneczny Wrotków. Są tu wypożyczalnie sprzętów wodnych i kompleks basenów rozrywkowych.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dęblin, Puławy i okolice

Kolejne ciekawe miejsca regionu znajdziecie w obrębie nadwiślańskich miast: popularnego Kazimierza Dolnego, a także Dęblina i Puław. Pasjonatom militariów można polecić wizytę w dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych oraz w Twierdzy Dęblin. Zwolennikom spacerów po romantycznych ogrodach spodoba się Zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich w Puławach. W pałacu mieści się Muzeum Czartoryskich. Park w stylu angielskim i zabytkowe budowle architektury ogrodowej przypominają nieco klimaty starożytnego Rzymu. Wstęp do parku jest bezpłatny. Z okolicznych atrakcji warto pojechać do Farmy Iluzji w Mościskach koło Trojanowa.

Atrakcje Lubelszczyzny przyciągają coraz więcej turystów. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zabytki historyczne, różnorodne formy rozrywki i ciekawe przyrodniczo miejsca to gwarancja udanego odpoczynku.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *