W czym Lublin jest podobny do Rzymu? Dlaczego warto go zwiedzić, choć nie jest tak popularny wśród turystów, jak Gdańsk czy Kraków? Jak zmieniło się to miasto na przestrzeni stuleci? Poznajcie bliżej Lublin – stolicę Polski Wschodniej.

Miasto na siedmiu wzgórzach

O Lublinie mówi się, że jest miastem na siedmiu wzgórzach, choć to powiedzenie kojarzy się zwykle z Rzymem. Powodem jest malownicze położenie na Wyżynie Lubelskiej, wśród wzgórz i wąwozów lessowych.
Kolebką osadnictwa na tych terenach jest wzgórze Czwartek w pobliżu ulic Ruskiej, Lubartowskiej i Podzamcze. Z badań archeologicznych wynika, że istniała tam wczesnośredniowieczna osada targowa. Pozostałością po dawnych czasach jest zabytkowy kościół Św. Mikołaja, należący do najstarszych budowli w mieście. Ponadto Wzgórze Czwartek to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Lublinie.

Część rynku, w głębi Wieża Trynitarska

Kamienice, zaułki i wieże widokowe

Najstarsza część miasta znajduje się na Wzgórzu Staromiejskim, tak chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na klimatyczne uliczki, zabytkowe kamienice i liczne restauracje. Od wiosny do późnej jesieni jest tu gwarno. Przechodnie chłoną miasto wszystkimi zmysłami, od zapachów dochodzących z miejscowych restauracji, po dźwięki muzyki ulicznych grajków, a skończywszy na malarskich wystawach plenerowych. Spacerując na Starym Mieście zwróćcie uwagę na Bramę Krakowską, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina. Równie ciekawe są: Brama Grodzka, budynek Trybunału Koronnego i Wieża Trynitarska z tarasem widokowym. Czy wiecie, że kilka wieków temu Wzgórze Staromiejskie otoczone było fosą, a do Bramy Krakowskiej prowadził most zwodzony?

Zamek Królewski w Lublinie

Historia Zamku Lubelskiego

Na kolejnym popularnym lubelskim wzgórzu znajduje się charakterystyczna dla tego miasta budowla, czyli Zamek Królewski w Lublinie. Jak podają źródła archiwalne, pierwszy zamek drewniany istniał tu już w XII wieku. W kolejnym stuleciu zbudowano ceglaną wieżę obronną, tzw. donżon, która istnieje do dzisiaj jako cenny zabytek architektury romańskiej. Grubość murów tej wieży przekracza 3 metry, a na szczycie jest taras widokowy. W XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego, zbudowano murowany zamek w stylu gotyckim wraz z królewską kaplicą pw. Trójcy Świętej i otoczono je murami obronnymi. Zamek ten służył polskim królom jako rezydencja podczas odwiedzin miasta. Tu pisał znany kronikarz Jan Długosz i wychowywał synów Kazimierza Jagiellończyka. W XVI wieku król Zygmunt Stary sprowadził włoskich architektów i nakazał rozbudowę zamku. Niestety w kolejnych stuleciach zamek uległ zniszczeniom wojennym, a ruiny rozebrano. Pozostała tylko kaplica i wieża obronna.

Piękna budowla o niechlubnej przeszłości

Obecna budowla w stylu neogotyckim powstała w XIX wieku i służyła jako więzienie aż przez 128 lat, najpierw carskie, potem polskie, gestapowskie i komunistyczne. Od 1957 roku Zamek Lubelski jest siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie. Obejrzycie tu między innymi ciekawe wystawy archeologiczne, etnograficzne i malarskie. Jednym z najcenniejszych i najpopularniejszych eksponatów jest obraz Jana Matejki Unia Lubelska.

Dawno, dawno temu…

Polscy królowie mieli wielki sentyment do Lublina. Dbali o to, aby miasto rozwijało się, a mieszkańcy bogacili. Sprzyjało temu położenie przy szlaku handlowym prowadzącym z południa na północ Europy oraz nadane przez władców przywileje związane z handlem. To właśnie w Lublinie Jagiełło został wybrany przez szlachtę na króla Polski. W tym mieście w 1569 roku miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. Podpisano akt zawarcia unii między Polską a Litwą, wskutek czego powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wkrótce potem król Zygmunt August przyjął hołd lenny od księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Przez dwa stulecia działał tu Trybunał Koronny – najwyższy sąd apelacyjny dla spraw, w których stroną byli szlachcice.

Legendy miejskie

Ulica i Brama Grodzka

Po kilku wiekach chluby i bogactwa nadeszły czasy wojen i chorób. W XVII wieku miasto zostało zniszczone w wyniku najazdów rosyjskich, szwedzkich i kozackich. W kolejnym stuleciu epidemie dżumy i cholery zdziesiątkowały mieszkańców, a regularne pożary pochłaniały ich dobytek. Latem 1719 roku od uderzeń piorunów omal nie spłonęło całe miasto. Legenda głosi, że uratowały je modlitwy dominikanów. Inscenizację tamtych wydarzeń możecie obejrzeć w poniedziałki na szlaku Lubelskiej Trasy Podziemnej. Wejście do podziemi znajduje się na lubelskim rynku w budynku Trybunału Koronnego, w którym obecnie jest Pałac Ślubów. Z miejscem tym wiąże się kolejna znana legenda. W czasach, gdy działał tu trybunał, odbyła się rozprawa sądowa między biedną wdową a szlachcicem. Sędzia wydał wyrok korzystny dla szlachcica. Podobno zrozpaczona kobieta stwierdziła, że sam diabeł byłby bardziej sprawiedliwy. Na te słowa zjawił się wysłannik piekieł, zmienił wyrok na jej korzyść i przypieczętował go odciskiem czarciej łapy na sędziowskim stole. Diabeł znikła, zaś stół pozostał do dziś jako eksponat zamkowego muzeum.

Miasto wielu kultur

Z racji atrakcyjnego położenia przy szlaku handlowym, do Lublina już w dawnych czasach sprowadzali przedstawiciele innych narodów i wyznań. W mieście żyli zgodnie obok siebie ewangelicy, prawosławni, Żydzi i katolicy. Ciekawostką jest fakt, że wokół zamku swoją dzielnicę miała przed wojną ludność żydowska. Na terenie dzisiejszej Alei Solidarności, terenów zielonych i parkingów pod zamkiem istniały ulice, kamienice żydowskie, synagogi i sklepy. W czasie wojny na terenach tych hitlerowcy stworzyli getto. Zlikwidowali je w 1942 roku. Budynki spalili, a mieszkańców wywieźli do obozów zagłady na Majdanku, w Sobiborsku i Treblince. Pamiątką po dawnych mieszkańcach i tamtych tragicznych wydarzeniach jest Latarnia Pamięci przy ulicy Podwale, w której światło nigdy nie gaśnie.

Lublin – stolica Polski Wschodniej

Miasto liczy około 340 tysięcy mieszkańców. Pod względem liczby mieszkańców zajmuje 9 miejsce w kraju i przewyższa Rzeszów i Białystok. Lublin jest miastem studentów, kultury i sztuki. Działa kilka wyższych uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny, KUL, UMCS, Politechnika Lubelska, a także kilka uczelni prywatnych. Na ulicach przez cały rok widać i słychać młodych ludzi. Jest gwarno, wesoło, a w dodatku miasto regularnie organizuje imprezy plenerowe. Najbardziej znane to: Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Europejski Festiwal Smaków. 

Ponadto Lublin jest ważnym ośrodkiem kultury i sztuki. Działa tu Centrum Spotkań Kultur. Są też teatry, kina, filharmonia, galerie sztuki i liczne muzea. Podsumowując, nikt nie będzie się nudził i to niezależnie od wieku i zainteresowań.

Fontanny na Placu Litewskim

Lublin czeka na turystów

Turyści, którzy z każdym rokiem coraz liczniej odwiedzają to miasto, są zachwyceni i zaskoczeni, że tak tu pięknie, a zarazem kameralnie. Jedni przyjeżdżają tylko na weekend. Inni łączą pobyt w Lublinie z dłuższym urlopem i zwiedzaniem innych atrakcji Polski Wschodniej. Nic dziwnego, bo miasto z każdym rokiem jest coraz ładniejsze. Dzięki kolejnym inwestycjom przybyło kilka atrakcji dla turystów. Przykładem są fontanny na przebudowanym Placu Litewskim. Odbywające się tu letnie pokazy multimedialne gromadzą zawsze tłumy mieszkańców i turystów.

Jak zaplanować wycieczkę po Lublinie?

Dzięki bogatej przeszłości historycznej w mieście jest mnóstwo zabytków do oglądania. Jeśli ktoś chce zrobić zakupy czy popatrzeć na witryny, to też nie będzie się nudził. W Lublinie działa około 20 centrów handlowych i kilkadziesiąt marketów. Osobom aktywnym polecam spływy kajakowe po Bystrzycy i Zalewie Zemborzyckim. Są też ścieżki rowerowe nad rzeką i zalewem oraz sieć miejskiej wypożyczalni rowerów. Zaskoczyła Was kiepska pogoda? Skorzystajcie z rozrywek w Aquaparku. Z kolei pasjonatom przyrody polecam Ogród Botaniczny. Zwolennicy miejskich eventów mogą sprawdzić harmonogram imprez. Planując kolejność zwiedzania zainspirujcie się wyznaczonymi miejskimi szlakami turystycznymi. A jeśli zabraknie Wam czasu i poczujecie niedosyt wrażeń, to przecież zawsze możecie tu wrócić.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *