Świat zwierząt i ptaków jest niezwykle bogaty i fascynujący. Ich obserwacja dostarcza wielu wrażeń, a niekiedy wręcz uzależnia. Odgłosy dzikich zwierząt, ich godowe zachowania czy ptasie koncerty fascynują. Sprawiają, że nieraz przez kilka godzin siedzi się w ukryciu w niewygodnej pozycji. Niestety, zdarza się często, że podczas spaceru nic ciekawego nie widać, poza ładnym krajobrazem. Dlatego warto wiedzieć, jak obserwować przyrodę w lesie, na polach i łąkach. Planujesz pierwsze wyprawy z lornetką na łono przyrody? W tym wpisie znajdziesz garść sprawdzonych porad.

Jak się przygotować do obserwacji dzikich zwierząt?

Zanim wyruszysz na swoją przyrodniczą wyprawę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Ubierz taką odzież, aby zlewać się z otoczeniem i być mniej widocznym dla dzikich mieszkańców lasu. Jej kolory zależą od pory roku i kolorów przyrody. Jak się ubrać? Sprawdza się bluza polarowa, czapka zielona lub w moro oraz zielone lub brązowe spodnie. Zimowa odzież maskująca ma odcienie bieli i szarości. Do tego koniecznie wygodne buty na miękkiej podeszwie i z wyższą cholewką. Przydadzą się też wysokie skarpetki, aby w miarę możliwości ochronić skórę przed komarami i kleszczami. Zrezygnuj z wszelkich szeleszczących kurtek i trzeszczących butów. Przed wyjściem zrezygnuj z używania dezodorantów, bo ich zapach odstrasza zwierzęta. Pamiętaj również o praniu odzieży w bezzapachowych detergentach.

Niezbędne sprzęty do obserwacji przyrody

Jak obserwować przyrodę? Potrzebne narzędzia
Przyrządy obserwacyjne. Foto: archiwum własne

Podstawowym wyposażeniem każdego obserwatora przyrody powinny być lornetka i aparat fotograficzny. Umożliwią one obserwację ptaków i większych zwierząt z daleka. Aparat z dużym zoomem i funkcją zamrażania ruchu pozwoli uwiecznić wspaniałe chwile. Czy da się przechytrzyć zwierzęta, aby wyszły z zarośli i pozwoliły się sfotografować? W niektórych sytuacjach tak, a pomogą Ci w tym specjalne wabiki. Na przykład widoczny na zdjęciu biało-czarny wabik działa na kozły (samiec sarny) i lisy, zwłaszcza w ich okresie godowym. Pasjonaci obserwacji przyrodniczych mają też specjalne czatownie. To coś w rodzaju namiotu w odcieniach zieleni i brązu. Służy on za kryjówkę do podglądania zwierząt i ma otwór do obserwowania przez lornetkę i fotografowania. Na nocne obserwacje konieczny jest specjalny sprzęt, taki jak kamera termowizyjna albo lornetka noktowizyjna z funkcją robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Wybierz odpowiednią porę na obserwację przyrody

Najlepszą porą na obserwację zwierząt w lesie, na polach i łąkach, jest wczesny ranek i wieczór. Poza tym zwierzęta są najbardziej aktywne w nocy, ale wtedy nie zaobserwujesz ich bez specjalistycznego sprzętu. Jeszcze trudniej jest zrobić dobre zdjęcie, gdy nie ma dziennego światła. Zwierzęta są najmniej czujne w swoim okresie godowym. To bardzo wdzięczny czas na obserwację, bo miłosne podchody i walki samców robią wrażenie. Sarny mają swój okres godowy w wakacje. Rykowisko jeleni odbywa się od połowy września. Po nich gody, zwane bukowiskiem, zaczynają łosie. Z kolei huczka dzików ma miejsce od listopada do stycznia.

Obserwacja przyrody. Co jeszcze warto wiedzieć?

Najczęstsze błędy początkujących obserwatorów przyrody, to nieodpowiednia pora obserwacji oraz zbyt jaskrawa odzież, a na niej zapach drogerii kosmetycznej. Naprawdę warto mieć na takie wyprawy specjalne ciuchy – nie prane, przepocone, w kolorach lasu i ziemi. Kolejny błąd, to zabieranie na takie wyprawy psów, które płoszą zwierzęta i przeszkadzają w podglądaniu. O zgrozo, niektórzy zabierają pieski nawet do rezerwatów przyrodniczych.

Podczas takich wypraw pamiętaj o zachowaniu ostrożności i szacunku dla przyrody. Staraj się podejść do zwierząt ostrożnie, unikając gwałtownych gestów, które mogłyby je zaniepokoić. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni kierunek podejścia. Idąc pod wiatr, zminimalizujesz ryzyko, że zwierzęta wyczują Twój zapach. Pozwoli Ci to zbliżyć się do nich na bliską odległość.

Jak podglądać zwierzęta w lesie
Foto. Pexels.com

Jak obserwować przyrodę w lesie?

Przede wszystkim trzeba poruszać się w miarę możliwości bezszelestnie. Najłatwiej chodzi się po wilgotnej ziemi i po piasku. Najtrudniej po suchych, trzeszczących gałązkach i suchych, opadłych liściach. Obserwuj otoczenie, ale patrz też pod nogi. Sprawdzaj ślady i obecność odchodów. Jeśli znajdziesz świeże tropy i odchody, to być może w pobliżu są zwierzęta. Nasłuchuj też odgłosów ptaków, bo one w pewnym sensie współpracują z większymi mieszkańcami lasu. Na przykład sójki ostrzegają je przed niebezpieczeństwem. Z kolei kruki fruwają za lisami i wilkami w nadziei na resztki upolowanych i zjedzonych przez nie ofiar.

Znasz miejsce, gdzie zwierzęta lubią się zbierać? Zwykle są to polany po wyrębie drewna, bagna, cieki wodne, służące za babrzyska i łowieckie poletka zaporowe. Znajdź takie miejsce, schowaj się w gąszczu zarośli i czekaj cierpliwie na rozwój wydarzeń.

Jak obserwować przyrodę na polach i łąkach?

Najlepszym miejscem na obserwację przyrody w tym terenie jest pogranicze lasu i upraw rolnych. Najłatwiej jest podpatrzeć zwierzęta i sfotografować je podczas jedzenia. Zarówno sarny, jak i jelenie, lubią paść się na polach rzepaku, młodych zbóż i poplonów. Z kolei dziki lubią lasy dębowe, bo ich przysmakiem są żołędzie. Jeśli brakuje dębów, ryją w łąkach uprawnych, w uprawach ziemniaków i buraków oraz wszędzie, gdzie wyczują w ziemi larwy i owady. Pięknie wyglądają leśne zwierzęta w trakcie biegu. Długie susy i podskoki jeleni czy saren naprawdę robią duże wrażenie. Postaraj się jednak nie płoszyć ich. Wystarczająco dużo stresu mają podczas polowań. Chcesz dowiedzieć się więcej o leśnych zwierzętach? Przeczytaj mój wpis Sarna – ruda piękność z lasu.

Sposoby obserwacji przyrody w parkach narodowych

Wydawałoby się, że w parkach narodowych jest mnóstwo zwierząt i są one mało płochliwe. Nie jest to jednak regułą. Wprawdzie są zwierzęta wręcz oswojone przez bezmyślnych turystów, którzy podchodzą blisko, robią im zdjęcia i karmią kanapkami. Przykładem są choćby jelenie znad Morskiego Oka. Nie mniej jednak na terenach parków jest też sporo drapieżników. Wilki, rysie i szponiaste ptaki skutecznie polują na młode. W rezultacie zwierząt może byc mniej, niż poza terenami parków i rezerwatów.

Pamiętaj, że na obszarze parków narodowych możesz się poruszać tylko po wyznaczonych trasach. W wielu miejscach są specjalne wiaty i wieże obserwacyjne z dobrą widocznością z góry. Warto je wykorzystać, jako czatownie i miejsca obserwacji.

Wiesz już, jak obserwować przyrodę. Dzięki temu poradnikowi łatwiej będzie Ci zacząć przygodę z podglądaniem dziko żyjących zwierząt. Obserwacje przyrody to doskonały sposób na relaks i wyciszenie się, o ile zachowasz zasady bezpieczeństwa i etyki. Nie zostawiaj śmieci i nie podchodź zbyt blisko zwierząt. Samce mogą być agresywne, zwłaszcza w okresie godowym. Niebezpieczne są też dzikie lochy, gdy mają ze sobą stadko prosiąt. Poza tym pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. A co, jeśli – jak na złość – zwierzęta się schowały i ani myślą wyjść przed obiektyw? Uzbrój się w cierpliwość i ciesz się każdą chwilą spędzoną na łonie natury.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *