Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy jest przepiękny, ale wielu turystów górskich nawet o tym nie wie. Na tutejszych szlakach łatwiej zobaczysz sarnę albo tropy wilka, niż drugiego turystę. Jeśli chcesz odpocząć od miejskiego gwaru i codziennej gonitwy, to koniecznie tu przyjedź. Nacieszysz oczy widokiem puszczy karpackiej i malowniczymi przełomami Wisłoki. Dotlenisz płuca i zresetujesz umysł. Zamyślisz się nad trudną historią tych terenów. Szczerze polecam, bo wędrówka magurskimi trasami to świetna okazja, aby pobyć sam na sam z dziką przyrodą.

Magurski Park Narodowy – opis i położenie na mapie

Magurski Park Narodowy leży w środkowej części Beskidu Niskiego, na terenie powiatów: jasielskiego, gorlickiego i krośnieńskiego. Park ten powstał w 1995 roku. Zajmuje powierzchnię 194 km, a jego otulina niemal 230 kmUtworzono go, by chronić pozostałą po dawnej Puszczy Karpackiej buczynę karpacką, a także stanowiska jodły i klonu jaworowego oraz rezerwat naturalnych form skalnych, pozostałych po okresie zlodowaceń i erozji.

Najwyższy punkt na terenie parku to szczyt Wątkowa (847 m n.p.m.) Z racji niedużych wysokości wyodrębnić można tylko dwa piętra roślinności – pogórze i regiel dolny. W piętrze pogórza dominują sztuczne nasadzenia sosny, a także pastwiska i polany leśne. Regiel dolny to wspomniane pozostałości karpackiej puszczy. Na uwagę zasługuje bujne runo i poszycie lasu, na które składają się m.in.: mchy, jeżyny, kosaćce syberyjskie, zioła miesięcznicy i czosnku niedźwiedziego.  Jeszcze ciekawiej prezentuje się fauna Magurskiego Parku Narodowego. Teren ten jest siedliskiem kilkudziesięciu par orlika krzykliwego, którego graficzny szkic widnieje w godle Parku. Podczas wędrówek można wypatrzeć te piękne ptaki, szybujące na tle nieba. Licznie występują też myszołowy, krogulce i kilka gatunków sów. Pomiędzy zaroślami przemykają jaszczurki traszki. Są też oczywiście dziki, sarny i jelenie. Ponadto na obszarze tego parku żyją wilki, niedźwiedzie i rysie, choć te gatunki raczej trudno zobaczyć na własne oczy.

Od czego zacząć zwiedzanie Magurskiego Parku Narodowego?

Planujesz wyjazd w region Magury? Zacznij  wycieczkę od wizyty w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. To jedna z ciekawszych przyrodniczych placówek w kraju. Multimedialne ekspozycje pozwolą ci lepiej poznać świat zwierząt i roślin, klimat oraz zmiany w krajobrazie w zależności od pory roku. Jest też wystawa poświęcona historii Łemków, których władze ludowe wysiedliły z tych terenów po powojennych zmianach granic. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej grupy etnicznej, bo w trakcie zwiedzania natkniesz się zapewne na kapliczki, cmentarze i drewniane cerkwie. To właśnie pozostałości po łemkowskich wioskach.

Zwiedzanie interaktywnych ekspozycji jest bezpłatne. Oferta muzeum obejmuje też odpłatny wstęp na salę, gdzie wyświetlane są filmy i ciekawe prezentacje przyrodnicze.   

Magurski Park Narodowy – ciekawe miejsca i atrakcje w okolicy

Magurski Park Narodowy. Zalew na Wisłoce w Krempnej
Zalew na Wisłoce w Krempnej. Foto. archiwum własne

Prócz Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Krempnej zobacz koniecznie:

  • okoliczne pocerkiewne kościoły i cerkwie, należące do Szlaku Architektury Drewnianej, w tym drewniane kościoły w Krempnej, Kotani, Świątkowej Małej i Świątkowej Wielkiej, w Chyrowej i cerkiew w Olchowcu;
  • zalew na Wisłoce w Krempnej;
  • Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej;
  • wieże widokowe w Desznicy i na Górze Grzywackiej;
  • rezerwat Kornuty z ciekawymi formami skalnymi, położony w pobliżu wsi Bartne;
  • grupę skał Diabli Kamień koło Folusza;
  • dawną zabudowę wiejską i cmentarz wojenny w Bartnem.

Najładniejsze szlaki w Magurskim Parku Narodowym

Przez teren Magurskiego Parku Narodowego przebiega długodystansowy, czerwono znakowany Główny Szlak Beskidzki. Liczy on w sumie ok. 500 km długości i wiedzie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. W granicach MPN-u wiedzie od zboczy szczytu Kozi Horb przez Szczeb, Kolanin, Świerzową i masyw Magury Wątkowskiej. Inne widokowe piesze trasy, to:

  • żółty szlak z Krempnej przez wsie Kotań i Świątkowa Wielka do wsi Bartne  (odległość 18 km, czas przejścia 5:30 h;
  • pętla z Folusza czarnym szlakiem na Barwinok, zielonym przez rezerwat Kornuty i Magurę z powrotem do Folusza (odległość 17 km, czas przejścia 5:30 h);
  • czarny szlak z Folusza przez Barwinok i Ferdel do wsi Wapienne (odległość 10 km, czas przejścia 3 h);
  • zielony szlak z Krempnej przez łemkowską wieś Żydowskie (obok Ścieżki Przyrodniczej „Kiczera”) do wsi Ożenna (odległość 10,5 km, czas przejścia ok. 3 h).

Magurski Park Narodowy – noclegi, bilety i praktyczne porady

Nie ma tu luksusowych hoteli ani domów wczasowych. Są za to klimatyczne gospodarstwa agroturystyczne i prywatne pokoje u serdecznych gospodarzy. Najwięcej kwater noclegowych znajdziesz we wsi Krempna, Kotań, Kąty i Mrukowa. Tam też najłatwiej zostawić samochód. Poza tym licz głównie na własne nogi. Nieliczne busy komunikacji prywatnej i publicznej kursują na trasie Dukla – Krempna przez Nowy Żmigród i Kąty. 

Bilety na teren MPN-u kosztują w 2023 roku 8 zł i 4 zł (odpowiednio normalny i ulgowy). Kupisz je w kasach wejściowych, w kasie Muzeum w Krempnej oraz online na stronie internetowej Magurskiego Parku Narodowego.

Czy warto przyjechać do MPN-u? To zależy, czego oczekujesz i jakie masz potrzeby. Jeśli szukasz świetnej infrastruktury i bogatej oferty rozrywkowej, to tu jej nie znajdziesz. Jeśli jednak lubisz wędrówki leśnymi ścieżkami, cudowny zapach lasu i beskidzki krajobraz, to będziesz zachwycony.


1 komentarz

Beskid Niski – atrakcje, szlaki i historyczne miejsca - Mam Dobre Słowo · 11 stycznia 2024 o 17:35

[…] zachodniej części Beskidu Niskiego leży Magurski Park Narodowy. Jego symbolem jest orlik krzykliwy – szponiasty ptak, licznie gniazdujący na tym terenie. Nazwa […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *