Kalendarz wyjątkowo sprzyja w tym roku turystom, więc majówka 2024 kusi możliwościami podróży. Wystarczy wziąć zaledwie kilka dni urlopu, aby zorganizować długą wycieczkę i zresetować się po chłodnej zimie i przedwiośniu. Gdzie wyjechać na długi weekend majowy? Wybierz jeden z regionów kraju, a jeśli masz mało czasu, to jedno z dużych miast, których dotąd nie poznałeś/poznałaś. Polska jest piękna, a wiosna to idealny czas na zwiedzanie, różne rodzaje aktywności czy beztroski relaks gdzieś nad jeziorem. Planujesz wyjazd na majowy weekend? Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Ci wybór celu wycieczki.

Podlaskie krajobrazy. Foto. Pexels.com

Magiczne Podlasie

Podlasie, znane z bogactwa przyrody, może być idealnym celem dla tych, którzy pragną oderwać się od miejskiego zgiełku. Malownicze krajobrazy, bujne lasy, rozległe bagna i urokliwe wsie sprawiają, że to miejsce jest oazą spokoju i harmonii z naturą. Drewniane domy ze zdobionymi okiennicami, ustawione szczytem do drogi, a przed domem ławeczki dla seniorów. Stada krów na łąkach, rzeki, wijące się zakolami wśród pól i lasów. Taki właśnie klimat, niczym z filmu „U Pana Boga w ogródku”, zobaczysz na Podlasiu. Region ten słynie również z różnorodności fauny i flory. Te walory przyciągają amatorów obserwacji ptaków i leśnej przyrody.

Zwolennicy aktywności na świeżym powietrzu mają do dyspozycji wiele tras rowerowych i pieszych. Prowadzą one przez najpiękniejsze zakątki Podlasia. Poza tym w regionie są trzy piękne parki narodowe – Narwiański, Biebrzański i Białowieski Park Narodowy, a także Puszcza Knyszyńska. Polecam przy okazji zajechać do Białowieży i nad zalew Siemianówka. Kolejne ciekawe miasta, miejscowości i atrakcje, to Białystok, Tykocin, Supraśl i Kraina Otwartych Okiennic.

Roztocze na Lubelszczyźnie

Zwierzyniec na Roztoczu. Foto. Pexels.com

Roztocze to kolejny region, który zachwyca swoją dzikością i pięknem. Wędrówki po malowniczych szlakach, zwiedzanie urokliwych miasteczek, relaks nad zalewem w Krasnobrodzie – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających. Roztoczański Park Narodowy, z licznymi trasami pieszymi i rowerowymi, jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek wśród dziewiczej przyrody. Sporą popularnością cieszy się Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Trasę tę poprowadzono z Kraśnika przez Zwierzyniec i Hrebenne aż do Lwowa. Pofalowany krajobraz wymaga jednak niezłej kondycji podczas podjazdów i podejść, zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek.

Koniecznie zobacz szumy na rzece Tanew i hodowlę konika polskiego we Floriance. Wizytówką Roztocza jest urokliwa miejscowość Zwierzyniec. Stąd możesz popłynąć kajakiem po Wieprzu, popatrzeć na kościółek na wyspie albo wejść na Górę Bukową. To jeden z najlepszych punktów widokowych na roztoczańskie wzgórza.

Beskid Niski – oaza ciszy i spokoju

GSB pod Tokarnią w Beskidzie Niskim. Foto: archiwum własne

Ten region z pewnością zachwyci miłośników łagodnych górskich krajobrazów i bliskiego kontaktu z przyrodą. Odludne szlaki, wieże widokowe i dzika przyroda kuszą do trekkingu i podziwiania panoram. Jeśli potrzebujesz oderwać się od codzienności i poczuć bliskość z naturą, to zaplanuj odpoczynek w tym regionie. Przygotuj się na to, że szlaki będą prawie puste, a zasięg w telefonie byle jaki. To może być świetna okazja, aby dać głowie odpocząć od social mediów, śledzenia informacji i sprawdzania maili. Beskid Niski znany jest też z zabytkowych cerkwi na Szlaku Architektury Drewnianej. Po intensywnym zwiedzaniu zrelaksuj się w miasteczkach uzdrowiskowych Wysowa-Zdrój, Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój.

Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała. Foto. Pixabay.com

Ojcowski Park Narodowy
i Szlak Orlich Gniazd

Ojcowski Park Narodowy leży w dolinie rzeki Prądnik, niespełna 20 km na północ od Krakowa. Tam natura wkomponowała malownicze skały w zielone wzgórza i wąwozy. Unikalne ostańce skalne, jaskinie i zamki tworzą niepowtarzalny krajobraz. Przyjeżdżają tu amatorzy wspinaczki skałkowej i obserwacji nietoperzy. Co warto zobaczyć w tym regionie? Najciekawsze formacje skalne, to Maczuga Herkulesa i Brama Krakowska. Koniecznie zwiedź Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie i Grotę Łokietka. Z kolei Szlak Orlich Gniazd słynie z ruin średniowiecznych zamków i warowni. Niegdyś stanowiły one obronną linię na terenie Małopolski i Śląska.

Majówka 2024 – miasta pełne życia

Tak to już chyba jest, że mieszkańcy miast chętnie odpoczywają w ciszy, wśród zieleni lasów albo nad wodą. Z kolei mieszkając na co dzień na wsi, tęskni się za miejskim gwarem, zwiedzaniem muzeów i podobnymi rozrywkami. Tak przynajmniej jest w moim przypadku, dlatego ja chętnie wybiorę się do jednego z pięknych polskich miast. Gdzie dokładnie? Najbliżej mam do Warszawy i Lublina, ale kto wie? Może pojadę gdzieś na drugi koniec Polski? Przeczytaj krótkie opisy miast, które fascynują mnie najbardziej.

Wrocław – krasnale, wysepki i mosty na Odrze

Majówka 2024 Wrocław
Wrocław. Foto: archiwum własne

Wrocław urzeka swoją mieszanką kultury, historii i nowoczesności. Spacerując po starówce, zwróć uwagę na malownicze kamienice i romantyczne mosty nad Odrą. Wyspy i wysepki, połączone kładkami i bulwarami, dodają uroku temu miastu. Najstarszą częścią Wrocławia jest wyspa Ostrów Tumski. Do popularniejszych atrakcji należą: Zoo z Afrykarium, Ogród Japoński, Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis czy Aula Leopoldina w kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozrywkę zapewniają liczne festiwale, koncerty oraz dynamiczne życie nocne. Czy wiesz, że we Wrocławiu mieszkają krasnale? Zauważysz je w różnych miejscach na terenie całego miasta. Te zabawne rzeźby z brązu zachęcają turystów, zwłaszcza wycieczki szkolne, do zwiedzania miasta szlakiem krasnali.

Kraków – miasto królów polskich

Rynek w Krakowie. Foto. Pexels.com

Kraków, perła Małopolski, to miasto pełne tajemniczej historii i artystycznego ducha. Rynek Główny z Wawelem w tle, zabytkowe kamienice i urokliwe kawiarnie tworzą niepowtarzalną atmosferę. Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska przypominają o potędze Polski Piastów i Jagiellonów. Kraków słynie również z bogatego życia kulturalnego, w tym licznych muzeów, teatrów i festiwali. Będąc w Krakowie, koniecznie zobacz galerię obrazów w Sukiennicach, Muzeum Książąt Czartoryskich i ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. W mieście jest kilka punktów widokowych, m.in. Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym. Mnie najbardziej zachwyciła panorama z promenady nad Wisłą na przystań statków wycieczkowych i wzgórze wawelskie.

Bydgoszcz – szachulcowe spichlerze nad Brdą

Bydgoszcz, nazywana „Miastem Mostów”, zachwyca swoją architekturą nad Brdą i Kanałem Bydgoskim. Stare Miasto pełne jest zabytkowych kamienic i malowniczych uliczek. Doskonałym miejsce ma spacer i wypoczynek są bulwary nad Brdą z widokiem na mariny żeglarskie. Przez Bydgoszcz wiedze szlak żeglugowy Międzynarodowa Droga Wodna E70, którą poprowadzono z Rotterdamu do Kaliningradu i Kłajpedy. W Polsce trasa ta wiedzie od Odry w Kostrzynie przez Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski i Brdę do Wisły, a dalej przez Żuławy Wiślane i Zalew Wiślany. Szlak ten wykorzystywany jest przede wszystkim do turystyki żeglarskiej.

Szczecin – port, jeziora i Szczecińska Wenecja

Majówka 2024 Szczecin
Szczecin. Foto: Pixabay.com

Szczecin leży nad Odrą i jeziorem Dąbie. To miasto spodoba się każdemu turyście. Romantycy zachwycą się licznymi wysepkami na rzece i jeziorze, malowniczymi mostami oraz ofertą rejsów statkami wycieczkowymi. Najładniejszym punktem widokowym, a zarazem miejscem spacerów, są Wały Chrobrego. Szczecin to też miasto zieleni, parków i rezerwatów, obleganych przez amatorów obserwacji przyrody. Dzikie wysepki i okoliczne bagna są siedzibą dzikich zwierząt i ptactwa wodnego. Turystom zainteresowanym techniką i żeglugą, polecić można spacer w okolicach stoczni i portu morskiego, a także Morskie Centrum Nauki i Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia. Szczecin ma również bogatą ofertę teatrów, muzeów i festiwali. Ciekawsze imprezy plenerowe w tym mieście to Dni Morza, Dni Odry i Jarmark Jakubowy.

Gdańsk – spotkanie historii ze współczesnymi atrakcjami

Gdańsk wieczorem. Foto: archiwum własne

Gdańsk podoba mi się najbardziej ze wszystkich miast, które dotąd widziałam. Pięknie jest zarówno w zabytkowym centrum, jak i w dzielnicy portowej. Nocny spacer na Motławą na pewno zapamiętam na długo. Wiele uroku mają też dzielnice nadmorskie z zejściami na plażę. Zwiedzanie historycznego Westerplatte czy Muzeum II Wojny Światowej także chwyta za serce, choć w inny sposób. Jeśli jeszcze nie byłeś/byłaś w Gdańsku, to koniecznie zobacz to miasto.

Co powiesz na tygodniowy trekking albo wycieczkę rowerową?

Na bieszczadzkich połoninach. Foto. Archiwum własne

Majówka 2024 to świetna pora na dłuższą wędrówkę albo wyprawę rowerową. Wielu turystów decyduje się na trekking po górskich szlakach długodystansowych. Wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim albo Małym Szlakiem Beskidzkim, staje się dla wielu osób przygodą życia, wspominaną przez wiele lat. Ja przeszłam w ubiegłym roku fragment GSB w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim. Złapałam bakcyla i mam nadzieję, że w tym roku znów uda mi się chociaż przez kilka dni podreptać tym szlakiem. Oczywiście trzeba się do takiej wyprawy odpowiednio przygotować. Ważny jest tu zarówno ekwipunek, jak i – a może przede wszystkim – dobra kondycja fizyczna. Wprawdzie w czasie długiego weekendu trudno jest przejść cały GSB, ale fragment albo połowę jak najbardziej.

Przez opisane wyżej regiony, a konkretnie od Kielecczyzny, przez Roztocze, wzdłuż wschodniej granicy kraju wiedzie szlak rowerowy Green Velo. Dojedziesz nim aż na Mazury i Warmię. To jedna z łatwiejszych i najlepiej przygotowanych tras w kraju. Sprawdź przebieg tego szlaku i atrakcje w pobliżu.

Majówka 2024 zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nie masz czasu na dłuższy wyjazd, to zaplanuj chociaż jednodniową wycieczkę. Warto, bo podróże rozwijają i budują wspomnienia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *