Planujesz wczasy nad Bałtykiem, ale nie wiesz, gdzie konkretnie wyjechać? Pojedź na Mierzeję Wiślaną. Niezależnie od pogody, niezależnie od tego, czy jedziesz z grupą przyjaciół, czy z rodziną, tam na pewno odpoczniecie i ciekawie spędzicie czas.

Mierzeja Wiślana - marina w Krynicy Morskiej
Port w Krynicy Morskiej

Mierzeja Wiślana – plaże, wydmy i z dwóch stron woda

Mierzeja Wiślana to wydmowy wał, oddzielający Żuławy i Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej. Właściwa Mierzeja zaczyna się przy Trójmieście i ciągnie na wschód aż do granicy z Federacją Rosyjską. Są tu szerokie, piaszczyste plaże, wydmowe wzgórza i urozmaicona oferta dla turystów. Gdy pogoda sprzyja, możesz kąpać się w morzu i opalać na plaży. Jeśli jest za zimno, skorzystaj z oferty rejsów statkiem po Zalewie. Turystyczne katamarany wypływają z portu w Krynicy Morskiej. Innym, równie ciekawym pomysłem, jest zwiedzanie okolicznych atrakcji lub wycieczka do Gdańska. Najpierw trzeba jednak znaleźć hotel na czas urlopu.

Mierzeja Wiślana – gdzie się zatrzymać?

Wybór hotelu zależy od budżetu wakacyjnego i osobistych preferencji wczasowiczów. Lubisz kameralne kwatery z dala od tłumu turystów? Zarezerwuj nocleg w Piaskach. To ostatnia miejscowość po polskiej stronie Mierzei. Jeśli planujesz wycieczki po regionie, wygodniejszą bazą wyjazdową będzie Jantar albo Mikoszewo przy ujściu Wisły. Tu także nie ma tłumu turystów. Inne mniejsze miejscowości to Przebrno, Sztutowo i Kąty Rybackie. My nocowaliśmy na Farmie Jantar. To kompleks domków wypoczynkowych ukrytych wśród sosnowego zagajnika. W ośrodku jest mini zoo i stadnina koni. Turystom szukającym większych wrażeń, polecam nocleg w Krynicy Morskiej. Są tu droższe i tańsze hotele, pensjonaty i prywatne wille z apartamentami. W mieście są ładne plaże i klimatyczny port z przystaniami: jachtową, pasażerską i rybacką. Nie brakuje też rozrywek dla dorosłych i dzieci.

żuławska ciuchcia
Żuławska wąskotorówka

Mierzeja Wiślana – atrakcje dla rodzin z dziećmi

Co zrobić, jeśli dzieci znudzą się pluskaniem w morskich falach i budowaniem zamków na plaży? Po pierwsze zabierz je na wycieczkę turystyczną ciuchcią. Wagoniki Żuławskiej Kolei Dojazdowej kursują w tym sezonie na trasie z Mikoszewa do Sztutowa. Wprawdzie pociąg jeździ bardzo wolno, ale taka przejażdżka jest frajdą dla dzieci. Kolejną atrakcją dla maluchów jest Mini Zoo przy Farmie Jantar w Jantarze. Warto też pójść z maluchami do Parku Rozrywki Bajkolandia w Krynicy. Starsze dzieci być może zainteresuje wizyta w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Zobaczycie tu kutry rybackie, warsztat szkutniczy i poznacie bliżej pracę rybaków. Ciekawą rodzinną wycieczką będzie rejs statkiem do Fromborka, Tolkmicka lub Elbląga. Czy warto tam popłynąć? Przeczytaj artykuł o atrakcjach Fromborka i przekonaj się, że to niezwykłe miasto. Równie ciekawy jest Elbląg. To nie wszystkie atrakcje tego regionu.

Kościół w Stegnie
Kościół w Stegnie

Co jeszcze warto zobaczyć?

Chcesz dowiedzieć się, jak powstał bałtycki bursztyn? Jaką biżuterię i przedmioty codziennego użytku można zrobić z tego klejnotu, stworzonego przez naturę? Polecam wizytę w Muzeum Bursztynu “Bursztynowa Komnata” w Stegnie. Prywatna placówka mieści się w zabytkowym domu podcieniowym, który sam w sobie jest przeuroczy. W takich domach mieszkali dawno temu mieszkańcy Żuław Wiślanych. 

Z kolei ciekawym zabytkiem sakralnym jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Ryglowa konstrukcja tej świątyni pochodzi z XVII wieku. Wrażenie na turystach robi ogromne malowidło na płótnie, podczepione do stropu oraz podwieszona makieta statku. Model żaglowca podarowali świątyni marynarze, uratowani cudem z tonącego okrętu. Równie piękna jest zabytkowa chrzcielnica i ambona. Mnie osobiście urzekł zapach starych murów, farby i drewna. W takim wnętrzu czuć zapach minionych dziejów. 

Pasjonatom historii polecam też wizytę w muzeum w Sztutowie. Podczas II wojny światowej istniał tu obóz koncentracyjny i obóz pracy przymusowej. Teren obozu zwiedza się bezpłatnie.

Mierzeja Wiślana – popatrz z góry, jak tu jest pięknie

W Krynicy i okolicach są punkty widokowe, z których rozciąga się bajeczny widok na Mierzeję, wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Przy dobrej pogodzie widać zarys Fromborka i Tolkmicka. Jeśli macie lornetkę i dobry aparat, to koniecznie zabierzcie je ze sobą. Gdzie warto wejść, aby popatrzeć z góry?

  • Pierwszym i najpopularniejszym punktem widokowym jest Latarnia morska w Krynicy – wstęp płatny.
  • Drugim miejscem, gdzie można podziwiać krajobraz jest wzgórze wydmowe “Wielbłądzi Garb” – ok. 2 km za Krynicą w kierunku Piasków, wzgórze ma prawie 50 m wysokości. Na wzgórzu jest wieża widokowa, a u podnóża parking samochodowy. Tu wstęp jest bezpłatny.
  • Kolejny ciekawy punkt widokowy jest na wzgórzu wydmowym “Góra Pirata” – ok. 6km za Krynicą w kierunku Piasków. Nie ma tu parkingu, jest za to taras widokowy, las wydmowy, ciekawa roślinność i dużo ptaków. Wstęp bezpłatny.

Przyroda Mierzei Wiślanej

Na części Mierzei Wiślanej utworzono Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej. Obejmuje on ochroną wydmy i las wydmowy, które je umacnia i chroni przed wiatrem. Ważnym walorem przyrodniczym są też starodrzewy w Krynicy oraz stary las bukowy za Przebrnem, chroniony przez “Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej”. W tutejszych lasach jest dużo dzikich zwierząt: saren, jeleni i dzików. Te ostatnie coraz częściej zobaczyć można na ulicach miast. To rezultat działalności ludzi, którzy wyrzucają na śmietniki resztki jedzenia i budują domy na terenach do niedawna zalesionych.

ptaki Mierzei Wiślanej
Ptaki Mierzei Wiślanej

Rezerwaty ornitologiczne

Teren ujścia Wisły i całej Mierzei jest ostoją i żerowiskiem różnych gatunków ptaków, zarówno wodno-błotnych, jak i leśnych czy drapieżnych. Niektóre gniazdują tu przez cały rok, inne przez kilka miesięcy. Jeszcze inne można obserwować tylko podczas ptasich migracji, gdy zatrzymują się na tych terenach, aby odpocząć i posilić się. Na obszarze, gdzie jest ich najwięcej, utworzono rezerwaty ornitologiczne:

  • Rezerwat “Kąty Rybackie”, będący ostoją kormoranów, położony na północny zachód od Kątów Rybackich. Dojście ścieżką pieszo – rowerową.
  • Rezerwat “Mewia Łacha”, położony po obydwu stronach głównego ujścia Wisły, gdzie oprócz ptaków dostrzec też można foki. Dojście ścieżką przyrodniczą na Wyspie Sobieszewskiej po zachodniej stronie ujścia lub z Mikoszewa drogą nr 90 na plażę, wejście od ul. Bursztynowej. 
  • Rezerwat “Ptasi Raj” położony na Wyspie Sobieszewskiej po obydwu stronach ujścia Wisły Śmiałej. Dojście ścieżką przyrodniczą od strony pętli autobusowej przy ul. Nadwiślańskiej w Sobieszewie.

Pamiętajcie, że obserwacja przyrody wymaga odpowiedzialnego zachowania się. Nie wolno płoszyć ptaków, śmiecić ani niszczyć przyrody. Należy poruszać się tylko wyznaczonymi ścieżkami.

Mierzeja Wiślana – nietypowe atrakcje dla aktywnych turystów

Masze dość leniwego wylegiwania się na plaży? Może czas wypożyczyć rower i zwiedzać okolicę na dwóch kółkach? Przez teren Mierzei Wiślanej przebiega fragment międzynarodowego szlaku rowerowego R10 wokół Bałtyku. To świetny sposób, aby rozruszać mięśnie, dotlenić się i poznać bliżej otaczającą przyrodę. Inna opcja to piesze wycieczki brzegiem morza i powrót ścieżką pieszo-rowerową.

Kolejną atrakcją są spływy kajakowe po rzekach Żuław Wiślanych. Chcesz spróbować swoich sił na spływie kajakowym po żuławskich rzekach? Wypożyczalnia kajaków znajduje się na przystani Marinagold w Osłonce. Taka aktywna rozrywka to świetne urozmaicenie wczasów.

widok z molo w Sopocie
Widok z molo w Sopocie

A może wycieczka do Trójmiasta?

Odległość z Trójmiasta do miejscowości turystycznych na Mierzei Wiślanej to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Warto zobaczyć przynajmniej najciekawsze atrakcje: Stare Miasto w Gdańsku, Westerplatte, molo w Sopocie czy port w Gdyni. Można dojechać własnym autem, korzystając z przeprawy promowej z Mikoszewa do Świbna, a dalej drogą 501 i nowym mostem na Martwej Wiśle.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *