Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie świętokrzyskim. Makiety kilkudziesięciu najsłynniejszych na świecie budowli. Karuzele i plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. Kino 6 D, park linowy z imponującą tyrolką. Niesamowita panorama na pasmo Łysogór i zimowy stok narciarski. Tak w skrócie opisać można ten park rozrywki we wsi Krajno Zagórze. Zapraszam do lektury moich wspomnień z wizyty w tym ciekawym miejscu.

Park Rozrywki Sabat Krajno. Atrakcje dla małych i dużych

Wyobraź sobie wspinaczkę po ściance w parku linowym i zjazd tyrolką z widokiem na zbocza Gór Świętokrzyskich. Dzieciaki szalejące na placu zabaw przypominającym stację kosmiczną. Krainę Amazonii na ekranie kina 6D, gdzie efekty specjalne to strużki rzecznych fal i wyłaniające się z wody (z ekranu?) paszcze krokodyli. Fascynujące miniatury takich budowli, jak Koloseum czy hotelu Burj Al. Arab w Dubaju. Te i podobne atrakcje zobaczysz w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Obiekt znajduje się we wsi Krajno Zagórze u podnóża Łysicy i oferuje:

  • Aleję Miniatur;
  • Lunapark dla dzieci;
  • Park Linowy z 5 trasami i tyrolką;
  • Kino 6 D;
  • Stację narciarską.
Kiedyś tam pojadę…

Park Miniatur Sabat Krajno. Za kilkadziesiąt złotych „zwiedzisz” cały świat

Bilet normalny do Parku Miniatur we wsi Krajno Zagórze kosztował 35 złotych, a ulgowy 30. Za te niewielkie pieniądze obejrzeliśmy kilkadziesiąt makiet budowli, charakterystycznych dla różnych miast i państwa na niemal wszystkich kontynentach. Już przy wejściu usłyszysz melodię pieśni „Barka” i głos papieża Jana Pawła II, dobiegający z miniatury watykańskiej Bazyliki św. Piotra. Obiekt zbudowano w skali 1:13. Jest więc sporo wyższy od człowieka i robi wrażenie. Jeśli kucniesz na podeście imitującym Plac św. Piotra i poprosisz o zrobienie zdjęcia, to może nawet ktoś ci uwierzy, że byłeś w Watykanie.

Park Miniatur Sabat Krajno- namiastka dalekich podróży

Park Miniatur Sabat Krajno liczy sobie około 60 makiet, a ciągle powstają kolejne. Większość z nich zbudowano w skali 1:25. Obok miniatur są tablice ze zdjęciem oryginalnej budowli oraz opisem historii jej powstania, miejsca położenia i stylu architektonicznego. Obejrzysz tu makiety takich budowli, jak m.in.: paryska wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Biały Dom w Waszyngtonie, rzymskie Koloseum, opera w Sydney, wodospad Niagara, Palma Dżamira w Dubaju czy Mur Chiński. A wszystkie ulokowane na zboczu wzgórza z malowniczym widokiem na okolicę.

Budowle z 6 kontynentów w jednym miejscu
Sabat Krajno. Miniatura wieży Eiffla

Komu można polecić wizytę
w Parku Miniatur Sabat Krajno?

Park Miniatur to ciekawa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Spodoba się przede wszystkim osobom, które marzą o zwiedzaniu prawdziwej Bazyliki św. Piotra, piramidy Cheopsa czy wieży Eiffla, ale z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na dalekie podróże. Właśnie Aleja Miniatur w Sabat Krajno jest miejscem, gdzie można poznać różnice w stylach architektonicznych i obejrzeć budowle charakterystyczne dla poszczególnych krajów i regionów. Natomiast turyści, którzy już zobaczyli choćby niektóre, ale prawdziwe obiekty, uśmiechają się z politowaniem na widok ich miniatur. Nie oszukujmy się, ich obejrzenie w najmniejszym stopniu nie zastąpi wrażeń płynących ze zwiedzania oryginalnej budowli, jej wnętrz i widoku otoczenia. W dodatku, co najmniej dziwnie wygląda ustawienie Statuy Wolności w pobliżu wieży Big Ben i w bliskim sąsiedztwie makiet zburzonych wież World Trade Center.

Szukasz atrakcji dla dzieci w świętokrzyskiem? Zabierz je do lunaparku Sabat Krajno

Dziecięce śmiechy i piski zachwytu słychać tu niemal przez cały rok. Trampoliny, dmuchane zamki, przeróżne karuzele, rowery wodne i plac zabaw udający stację kosmiczną – maluchy z przyjemnością spędzą tu cały dzień. Młodzież wyszaleje się na kolejce górskiej i spróbuje swoich sił w parku linowym. Wrażeń dostarcza też przejazd tyrolką o długości niemal 100 metrów. Na koniec atrakcji zostawcie sobie seans w kinie 6 D. Z kolei w w restauracji Magia Sabatu odpoczniecie i zjecie smaczny obiad. Spodobała się wam wycieczka? Jeśli tak, to zaplanujcie też zimowe białe szaleństwo na stoku narciarskim.

Zwiedzanie Sabat Krajno połącz z innymi atrakcjami regionu

W parku Sabat Krajno byłam wraz z rodziną we wrześniu 2022 roku. Od dawna miałam na oku Park Miniatur w Krajnie Zagórze. Udało nam zobaczyć tę atrakcję przy okazji podróży na Śląsk. Warto było zjechać na kilka godzin z trasy S7, bo zarówno miniatury słynnych budowli, jak i panorama okolicy zrobiły na nas spore wrażenie. Polecam połączyć wizytę w Sabat Krajno z wędrówkami po Górach Świętokrzyskich oraz zwiedzaniem Jaskini Raj, ruin zamku w Chęcinach i skansenu w Tokarni.

Sabat Krajno. Dojazd, bilety i gastronomia

Aby dotrzeć autem do wsi Krajno Zagórze, należy zjechać za drogowskazem z drogi wojewódzkiej nr 752, łączącej Górno przy DK 74 z Bodzentynem. Inna opcja to dojazd autobusami miejskimi nr 41 i 47 z Kielc. Bilety kupisz zarówno online na stronie internetowej obiektu, jak i w kasach biletowych. W długie weekendy i w wakacje jest sporo turystów. Jeśli chcesz uniknąć stania w kolejce przed kasą, to kup bilety przez Internet. Kanapek ani picia nie musisz brać ze sobą, bo tutejszy bar i restauracja serwują smaczne posiłki i napoje. Jeśli planujesz dłuższy pobyt i zwiedzanie okolicy, to kwatery noclegowe znajdziesz w Krajnie, ale też we wsi Święta Katarzyna i w miasteczku Bodzentyn.

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno przypomina mi nieco Jura Park w Bałtowie. Obydwa są ciekawe, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Sabat Krajno dodatkowo zachwyca niesamowitą panoramą i bliskością świętokrzyskiego pasma Łysogór.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *