Sklep internetowy może być świetnym sposobem na biznes, pod warunkiem że wiesz, jak zdobyć klientów i utrzymać sprzedaż na wysokim poziomie. Nie jest to proste, bo konkurencja jest olbrzymia. Sklepów w sieci jest mnóstwo i ciągle powstają kolejne. Każdy z nich walczy o klientów. Z drugiej strony Polacy coraz częściej robią zakupy w sieci, bo tak jest wygodnie i zwykle taniej, niż w sklepach stacjonarnych. Jak prowadzić sprzedaż online, aby mieć wielu klientów i duże zyski? Oto sprawdzone porady.

1. Zadbaj o ciekawy wygląd i sprawne działanie strony internetowej sklepu

Bez względu na to, czy sklep internetowy działa w oparciu o stronę na platformie WordPress z wtyczką WooCommerce, czy też silnikiem jest jedna z platform sprzedażowych, strona sklepu powinna mieć przyjazną dla oczu grafikę i przejrzysty UX. Kolejna sprawa to responsywność i szybkość wyświetlania. Internautów zniechęcają strony, które ładują się kilkanaście sekund albo i dłużej. Niedopuszczalne jest także to, aby oferta źle wyświetlała się na smartfonach czy tabletach. Wszak najczęściej  właśnie za pomocą urządzeń mobilnych robimy zakupy w sieci. 

2. Przygotuj staranne opisy kategorii i produktów

Pamiętaj, że dobre opisy kategorii i opisy produktów są ważne zarówno dla potencjalnych klientów, jak i dla wyszukiwarki Google. Opisy kategorii grupują poszczególne rodzaje produktów. Ciekawie napisane przyciągają uwagę internautów i zachęcają do dokładnego zapoznania się z ofertą sprzedaży. Opisy kategorii to też świetne miejsce do wstawienia fraz kluczowych, które poprawią wyniki wyświetlania sklepu w wyszukiwarce internetowej. Jeszcze ważniejsze są przemyślane i pomysłowe opisy produktów. Pamiętaj, że opis produktu nie polega na tym, aby podać tylko jego parametry. Dobry copywriter napisze dla ciebie opisy w oparciu o zasadę cecha→zaleta→korzyść. To świetny sposób, aby przekonać internautę, że właśnie ten produkt spełni jego marzenia i potrzeby albo rozwiąże jakiś problem. Równie istotna jest fotografia produktowa, która przyciąga uwagę i zachęca do zakupu.

Sklep internetowy - usługi kurierskie
Foto. Pexels.com

3. Sprawdź, czy oferta sprzedaży jest czytelna dla potencjalnych klientów

Poproś bliską ci osobę, aby przejrzała ofertę sklepu i obiektywnie oceniła, czy oferta jest dobrze zaprojektowana, a ścieżka zakupu intuicyjnie wiedzie do zakończenia transakcji. Skonfiguruj rozbudowane opcje płatności przy pomocy karty płatniczej, przelewu z wykorzystaniem znanych bramek płatności oraz bliku. Klienci lubią też  szeroki wybór opcji dostaw i niskie koszty transportu, dlatego współpracuj z różnymi firmami kurierskimi i negocjuj stawki za wysyłkę towaru.

4. Prowadź bloga eksperckiego

Dodaj zakładkę z blogiem i regularnie publikuj wpisy. To twoja rozmowa z potencjalnymi klientami, w której masz możliwość zdobyć ich zaufanie i przekonać, że wiesz, co sprzedajesz, a twoje produkty cechuje świetna jakość. Nie wierzysz, że blog to dobry sposób na pozyskanie klientów do sklepu online? Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto prowadzić bloga.

5. Promuj swój sklep internetowy w social mediach

Zleciłeś stworzenie strony internetowej sklepu? Świetnie! Teraz stwórz profile firmowe w mediach społecznościowych. Następnie połącz stronę sprzedażową z kanałami w social mediach. Regularne wpisy na Facebooku to świetny sposób na zbudowanie społeczności zainteresowanej zakupami. To też kanał informowania internautów o promocjach, nowościach i zmianach w ofercie. Transmisje na żywo możesz wykorzystać na przykład do relacji z targów handlowych, a stories na Instagramie do prezentacji poszczególnych produktów.

6. Zadbaj o dobre opinie swoich klientów

Chcesz, aby klienci chwalili twój sklep? Handluj tylko produktami o wysokiej jakości. Dobra opinia klientów zależy też od sprawnej obsługi, szybkiej dostawy i bezproblemowego przyjmowania zwrotów. Dlatego strona sklepu musi działać bez zarzutu, a towar powinien być dostarczany szybko i bez uszkodzeń. Dobre recenzje klientów to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży, toteż interfejs strony powinien zawierać miejsce na wpisy opinii lub ocenę produktu i obsługi za pomocą gwiazdek. 

7. Pamiętaj, że reklama jest dźwignią handlu

Dobre rezultaty przynosi inwestycja w reklamy Google Ads. W pozycjonowaniu witryny sklepu pomogą ci artykuły sponsorowane z linkami zewnętrznymi do strony i poszczególnych produktów. Kolejna metoda to dobre teksty e-mail marketingu. Popularne newslettery pomogą ci utrzymać zainteresowanie klientów, poznać ich opinię i potrzeby, a przez to budować markę produktów.

Jak dobrze prowadzić sklep internetowy? O czym warto pamiętać?

Wymienione sposoby pomogą ci rozkręcić twój biznes online i zwiększyć wpływy ze sprzedaży. Pamiętaj jednak, że konkurencyjne sklepy przez cały czas walczą o nowych klientów. Dlatego twoja oferta powinna być elastyczna, a ty powinnaś wiedzieć, kim są twoi odbiorcy i jak znaleźli w sieci twój sklep. Pomogą ci w tym takie narzędzia, jak: Google Analytics, Google Search Console, Google Optimize, Hotjar i inne, częściowo płatne programy. 

Pamiętaj również o tym, aby strona sklepu miała certyfikat ssl, który pomaga zapewnić bezpieczne płatności i chronić dane klientów. Kolejne istotne sprawy to przejrzysty regulamin sklepu i polityka prywatności, w której wyjaśnisz potencjalnych klientom, w jaki sposób przechowujesz i chronisz ich dane osobowe, które zostawią, zakładając konto lub dokonując zakupów. Przeczytaj więcej na temat zakładania sklepu internetowego oraz wdrażania polityki RODO i regulaminu sprzedaży.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *